Block title
Block content

Bilinçaltımızda oluşan menfi tahribatı nasıl tamir edebiliriz? Risalelerin bu konuda nasıl etkisi vardır ve Risalelerden kişisel gelişim anlamında istifade edilebilir mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kişisel gelişimden maksadınız, her insanın fıtratına farklı olarak konulmuş dünyevi beceri ve maharetler ise, bunların inkişaf ve gelişimi dünyevi ve fenni eğitimlerle olur. Mesela, iyi bir doktor iyi bir eğitimci iyi bir marangoz iyi bir mühendis olmanın yolu, bunların eğitim ve öğretimlerini görmekle mümkündür. Risale-i Nur'un bu tarz beceri ve maharetlere doğrudan bir katkısı bulunmuyor.

Risale-i Nur tahkiki iman dersini veren bir tefsir olmasından dolayı, insana sağlam bir iman ve onun neticesinde güzel bir ahlak kazandırır. İnsanın manevi ve insani duygularını alabildiğine ala-yı illiyine çıkarır. Bu anlamda Risale-i Nur'dan daha etkili daha mükemmel bir kişisel gelişim aracı olamaz. Ayrıca Risale-i Nur'la meşgul olanların hitabeti, anlayış ve tefekkür gücü, muhakeme ve kıyas yapma yeteneği de inkişaf eder.

Risale-i Nur gönül dünyamızda inkişaf ettikçe, manevi hastalık ve yaralarımıza da bir tiryak olur. Risale-i Nur'da manevi tahribatlara tam bir tamir olma özeliği bulunuyor. Risale-i Nur'dan tahkiki iman dersini alan birisi, bütün günah ve kötü alışkanlıkları terk eder. Ayyaş ise içkiyi, kumarbaz ise kumarı, zanî ise zinayı bırakır biiznillah...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

drerkan

Şeytan lain insanın şuur altını istimal eder.Kişiyi ümitsizliğe atmak ve dinden çıkarmak için bu metodu çok kullanıyor.Acizane vesvese bahsini tavsiye ederim.Şirk dışında Allahın c.c affetmediği günah yok elhamdülillah.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...