Block title
Block content

"Bilinmez bir hikmete binaen, şu haşir ve neşirlerin ekserîsinde, iade edilen emsal aralarındaki misliyet o kadar ayniyete karibdir ki, hemen hemen, dirilen evvelkinin ne aynı ve ne gayrıdır denilebilir." izah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ayniyet, bir şey veya şahsın aynı veya kendisi olma halidir.  Misliyet ise, bir şeyin ya da şahsın  benzeri ve misli olmak yani benzerlik demektir.

İlkbaharda yaratılan bir elma ile ondan önceki baharda yaratılan elma aynı değildir. Burada misliyet vardır, yoksa ayniyet yoktur. Yani her iki elma birbirine çok benziyor, ama asla aynı değildirler. Bugün fen ilimleri onların aynı olmadığının en somut delilidir.

Öyle ise baharda icat edilen her bir bitki ve haşerat ve sair canlılar, hepsi hiçten ve yoktan icat ediliyorlar. Belki bu bitki ve hayvanların esas maddeleri olan atomları terkip ve inşa şeklinde toplanarak yaratılıyorlar, ama o bitki ve hayvanların şahsiyet ve sıfatları tamamı ile yoktan var ediliyorlar.

Bu gibi eşyaların ayniyete yakın bir misliyet ile yaratılmaları haşri ispat etmek ve nasıl olacağını akla hazmettirmek için olabilir. Yani bu kışta elmayı öldüren Allah, bir sonraki baharda ayniyete yakın bir misliyet ile elmayı icat ederek, sizi de böyle öldürüp ayniyet ile diriltebilirim, mesajını veriyor bize.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Lem'alar | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2134 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...