"Bin bir esma-i ilahiye ve sair erkan-ı imaniyenin kainat hakikatlarıyla alakadar çok hakikatleri var ki, bütün ilimlerin ve marifetlerin ve …" Burada "ki" bağlacından önceki kısım ile devamı arasındaki bağlantıyı nasıl kurmak gerekir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İmanın o derece kesretli hakikatleri var ki, bin bir esmâ-i İlâhiye ve sair erkân-ı imaniyenin kâinat hakikatleriyle alâkadar çok hakikatleri var…"

İman hakikatlerinin çok aksam ve aşamaları vardır. Allah’ın her bir ismi bu hakikatlerin bir konusudur. Her bir İlahi isim imana açılan bir pencere gibidir. İnsan o isim penceresinden baktığı zaman Allah’ı farklı bir yönü ile tanır ve marifet kazanır.

"... ki, 'Bütün ilimlerin ve mârifetlerin ve kemalât-ı insaniyenin en büyüğü imandır ve iman-ı tahkikîden gelen tafsilli ve burhanlı mârifet-i kudsiyedir.' diye ehl-i hakikat ittifak etmişler."(1)

İşte hem insanın mükemmellik kazanması hem ilimlerin temeli, hem de Allah’ı hakiki anlamda tanımanın sağlam zemini ve en mükemmel biçimi imandır. Böyle bir imanı kazanmak ise ancak birinci paragrafta izah edildiği üzere, bu isimler penceresi ve bu pencerelere bağlı olan hakikatleri talim etmek ile mümkündür. İki kısım arasında böyle latif bir münasebet bulunuyor.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 63. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...