"Bin üç yüz sene zarfında nev-i beşerin kemiyeten beşten birisini ve keyfiyeten ve insaniyeten yarısını arkasına alıp..." Keyfiyeten ve insaniyeten yarısını arkasına almak ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kemiyet sayısal durumu; keyfiyet ise siyasi, içtimai ve medeniyet kuvvetini ifade eder.

İslam dünyası, tarihin her döneminde asgari olarak sayısal açıdan insanlığın beşte birisini teşkil etmiştir.

Mesela; bugün dünya nüfusu altı yedi milyar ise, İslam alemi bir buçuk milyar nüfusu ile yaklaşık olarak dünya nüfusunun beşte birine tekabül ediyor. Bu gibi tahmini rakamlarda, değerler bire bir ölçülmez, yaklaşık olarak ölçülüp değerlendirilir.

Keyfiyet açısından yani dünyayı siyaseten yönetme noktasından, İslam Âlemi bazı zamanlar dünyanın tamamını, bazı zamanlarda ise yarısını elinde tutmuştur.

Mesela Emevi, Abbasi, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde dünyanın yarısı hatta tamamına yakını İslam medeniyetinin hükmü ve tesiri altında kalmıştır. Osmanlının yıkılmasından sonra, siyaseten en zayıf sürecini yaşayan İslam alemi, yine de insanlığın yoğun yaşadığı bölgelerde söz sahibidir.

Üstad Hazretleri genel bir değerlendirme yaptığı için, şu anki İslam Âlemi'nin zayıflığı bu hükme zarar vermez. Nitekim bin beş yüz yıllık süreçte birkaç asır fetret normaldir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

münadi

peki keyfiyetinden kasıt olarak, insanlığa getirdiği hak olan düsturlarda olabilir mi? Mesela Avrupaya temizlik gelmesi gibi, insanlığa pekçok güzellikler sunmuştur.  Bu da en azından yarısını insani olarak üstün bir yaşam sunması olabilir mi?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

İslamın güzellikleri bizde müşteri bulamayınca, kim sahip çıkarsa oraya gitmiştir. Dolayısı ile dediğiniz doğrudur. Nerede ve ne isim altırnda olursa olsa, bütün kemalat ve terakkiyatın patenti dinler ve dini İslamdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...