Block title
Block content

"Her şeyin suret-i maddiyesinde kudret-i Rabbanî ustadır, kader mühendistir. Suret-i maneviyesinde ise, kader mistardır, yani, teşekkülâtın çizgilerini çizer, kudret masdardır, yani o çizgiler üstünde yapılan teşekkülât,." Bu iki cümle aynı gibi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Binaenaleyh her şeyin suret-i maddiyesinde kudret-i Rabbanî ustadır, kader mühendistir. “

“Suret-i maneviyesinde ise, kader mistardır, yani, teşekkülâtın çizgilerini çizer, kudret masdardır, yani o çizgiler üstünde yapılan teşekkülât, kudretten sudûr eder.”(1)

Bu iki cümle arasındaki en belirgin fark, birisinde usta ile mühendis benzetmesinin kullanılması, ikincisinde ise mistar ile mastarın kullanılmasıdır.

"Mıstar" kelime olarak yazının güzelliğine, düzgünlüğüne ve yazı yazarken satırları doğru gösterebilmek için lâzım olan çizgileri yapmağa yarayan âlet anlamına gelmektedir. Burada mistar benzetmesi kaderi dolayısı ile de Allah’ın ilim sıfatını temsil ediyor.  

"Mastar" ise fiil ve eylemin sudur ettiği (çıktığı) memba ve kaynak demektir ki, bu benzetmede İlahi kudreti temsil etmektedir.

Diğer bir fark ise, ilk cümlede suret ve kudret öne alınırken ikinci cümlede siret ve ilim öne alınmaktadır. Dıştan içe bakıldığında ilk göze gözüken şey suret ve kudret iken içten dışa bakıldığında ise önce siret ve ilim sonra suret ve kudret göze görünüyor. Suret-i maddi dış suret-i manevi ise iç oluyor.

(1) bk. Mesnevi-i Nuriye, Lasiyyemalar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Lasiyyemalar | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 807 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Adem68474
Misalde mühendis ile mistar,usta ile mastar arasında bir fark yokmudur izah edermisiniz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Mühendis çizer ustada bu çizime uygun bir şekilde yapar. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Mühendis ile Mistar arasındaki farkı sormuştum?USTA ilede MASTAR farkı

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Mühendis insan ise mistarda mühendisin çizimde kullandığı alet edavat oluyor. Usta insan ise mastarda insandan sadır olan iş ve eylem oluyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...