Bir abimiz Risale sohbetinde "Göz aldanır, kulak aldanmaz." dedi. Bu konuyu açıklayabilir misiniz? Bu umumi bir düstur mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"S - Kalbden sonra tercihen sem'in zikredilmesi neye binaendir?"
"C - Melekât ve malûmat-ı kalbiye, alelekser kulak penceresinden kalbe girerler. Bu itibarla, sem', kalbe yakındır. Ve aynı zamanda, cihât-ı sitteden malûmat aldığı cihetle kalbe benziyor. Zira göz, yalnız ön ciheti görür. Bunlar ise her tarafı görürler."
(1)

Üstad'ın yukarıdaki ifadelerinden de anlaşılacağı gibi; kulak, altı ciheti kuşatır göz ise; sadece bir noktaya bakabilir. Bu yüzden kulağın delilliği gözden daha geniş ve daha kuşatıcıdır.

Sohbeti yapan kardeşimiz belki bu noktaya istinaden "Göz aldanır ama; kulak aldanmaz." demiş olabilir. Umumi bir prensip olduğu söylenemez. Burada sadece kulağın göze üstünlüğü vurgulanıyor. Yoksa göz sürekli yanılır anlamında değildir.

(1) bk. İşârâtü'l-İ'câz, Bakara Sûresi, 7. Âyet Tefsiri

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

birkanaksut
Ama göze giden sinirler kulağa giden sinirlerden kat kat üstün olduğu biliniyor..Ayrıca hafızada görülen bir şeyin duyulan birşeyden daha fazla kaldığıda malum..Bundan dolayıdırda bir noktada lisan-ı hal,lisan-ı kalden daha tesirlidir.. İzlenen bir film,dinlenen filmden daha fazla hafızada kalıyor..selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Elmas Kılıç
Basit haliyle iş gören çok daha kuvvetlidir(Toprak,su ve ruh misallerinde olduğu gibi..)Kardeşimiz film örneği vermiş,fakat filme ses de dahildir.Sessiz bir filmle (veya fotoğrafla),hoşumuza giden bir ezgi veya ilahiyi kıyaslamak doğru olur.Üstadımız "kalbe yakın.."buyurmuş yani hafızamızda kalan şeyde bizim için değeri olan bi anlam ifade eden şeylerdir.Üstadımızın fotoğraflarını görmüştük,ama şahsen bir "maaşaallah" sözü beni ne kadar etkiledi..Yani daha hayatdar geldi..Son olarak lisan-ı hal'e de sadece görüntü girmiyor değil mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...