Block title
Block content

".., bir Azîm heybet tahtında umumî bir itaat bulunması büyük bir celâl ve izzet sahibinin emriyle hareket ettiklerini gösteriyor." Burayı izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem, insan ve bazı canavarlardan başka, güneş ve ay ve arzdan tut, ta en küçük mahlûka kadar herşey kemâl-i dikkatle vazifesine çalışması, zerrece haddinden tecavüz etmemesi, bir Azîm heybet tahtında umumî bir itaat bulunması, büyük bir celâl ve izzet sahibinin emriyle hareket ettiklerini gösteriyor."(1)

İtaat, ancak kuvvet ve azamet karşısında olur. Yani bir şey bir şey ile baş edemediği zaman ona itaat eder. Dolayısı ile itaat kuvvet ve heybetin doğal bir sonucudur.

Allah sonsuz azamet ve heybet sahibi olduğu için, onun karşısında her şey mutlak bir itaat ve imtisal içindedir.

Allah’ın sonsuz azamet ve heybeti de Allah’ın sonsuz yedi sıfatının bir neticesidir. Zira sonsuz ilim, irade ve kudret karşısında hiçbir ilim, irade ve kudret duramaz, ona karşı mukavemet edemez. 

Kainatın en küçük zerresinden en büyük galaksisine kadar her şeyin mükemmel bir itaat ve imtisal içinde olması, Allah’ın sonsuz heybet ve azametinin hem bir ispat edicisi hem de bir neticesidir.

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz, Mukaddeme.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Hakikat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2136 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...