"Bir bahçede çürük birkaç meyvenin olması, bütün bahçenin çürüklüğünü göstermez. Aynı şekilde bir hazinede birkaç sahte para bulunmakla hazinenin değeri düşmez!" İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

O gibi muzır ve art niyetli adamlara değil, belki saf zihinli ve şüpheye düşmeye müsait samimi insanlara gereken izahatlar yapılıyor. Böyle art niyetli ve muzır adamların her itiraz ve hayali iddialarını ciddiye almak da doğru olmaz. Sitemizde gereken bütün izahatlar yapılmaktadır.

Ayrıca; ''Bir bahçede çürük birkaç meyvenin olması, bütün bahçenin çürüklüğünü göstermez. Aynı şekilde bir hazinede birkaç sahte para bulunmakla hazinenin değeri düşmez.''(1) prensibi, ehli tetkik ve ehli insafa hitap eden bir prensiptir. Yoksa niyeti ve insafı halis olmayan muzır adamlara bu prensipler kâr etmez. Onlar hücum ve saldırılarını kasıtlı ve bilerek yapıyorlar. Böyle heriflere, böyle latif ve nurani kaideler tesir etmez. Onları Allah ıslah etsin, ıslahı kabil değilse bildiği gibi yapsın deyip, fazla üstünde düşünmemek gerekir.

(1) bk. Barla Lahikası, (131. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...