Bir beldede Risale-i Nur yoluyla Kur'an'a hizmet eden insanların, maddi ya da manevi anlamda o beldeye getirileri nelerdir? Bir de sohbet yaparken niyetimizi nasıl yapmalıyız ki o belde de tam olarak faydalansın?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir beldede Risale-i Nur talebelerinin hizmeti tesis etmesinin maddi ve manevi iki yönü vardır.
Maddi yönü, o belde insanına bir dayanak ve sığınak olmasıdır. İslam kardeşliğini tesis etmekle, İslam’ın emrettiği yardımlaşma ve dayanışma ruhunu tekrar canlandırmak, ve birlik beraberliği tesis etmektir. Bir diğer husus ise, yapılan hizmetlerin semavi ve arzi musibetlere engel olması ile rahmet ve berekete sebep olmasıdır.

Manevi olarak
da, imanların kurtarılmasına ve kuvvetlenmesine vesile olmaktır. Ebedi bir hayatı kazanmak veya kaybetmek üzere olan insana, imanını kuvvetlendiren her bir hakikat, o insan için bir hazine kıymetindedir. İşte Risale-i Nur'un iman ve Kur’an hakikatlerini çok iyi anlayıp kavradıktan sonra, onları hayatında sergileyerek, hal diliyle, ve çevrenin şartları ile isanların seviyelerini dikkate alarak anlatması da hizmet ehlinin en büyük vazifesidir.

Bu hizmetin temeli ve esası ise ihlastır.
Evet ibadetin ve amellerin ruhu niyettir. Niyetin ruhu ise ihlastır. İhlaslı bir dirhem hizmet, ihlassız tonlarca hizmete karşılık gelir. Bu sebepten hakikatlerin makes bulması ve intişar etmesi ihlas ile olur. Riya, enaniyet, kendini satmak gibi marazlardan uzak yapılan hizmetin tesiri çok çabuk ve keskin olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...