Block title
Block content

"Bir bir bir, tâ bin bir birler kadar... Elbette bu bir birler bedahetle şehadet eder ki; bu misafirhanenin sâni'i ve sahibi birdir." Bu bir birler misafirhanenin sahibinin birliğine nasıl delil oluyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Güneş, dünyaya soba ve lamba tayin edilmiş;güneş olmadan dünyada misafir ağırlamak mümkün değildir. Haliyle dünya ile güneş arasında sıkı bir bağ var, biri olmadan diğeri olamaz. Demek dünya kiminse güneş de onundur. Demek dünya üzerinde güneşin ısı ve ışığından kim faydalanıyor ise, onlarda onundur.

Güneş başkasının, dünya başkasının olsa işler karışır; çatışma ve ihtilaf meydana gelir. Bu çatışma ve ihtilaf anında canlılar telef olup gider. Güneşin sahibi bir iki günlüğüne güneşi iptal etse, yeryüzü helak olur...

Kâinatın bileşik olmasına rağmen bir parça ahenginde bütünlük arz etmesi kâinatın sahibinin tekliğini ispat ediyor. Yani aklı başında olan bir adam kainatı inceliğinde, onun sahip ve malikinin bir ve tek olduğunu rahatlıkla görür ve kabul eder.

Gökyüzü tevhidi ispat eden muazzam bir kitap, onun içinde bulunan sayısız yıldız ve galaksiler de bu tevhidi detayı ile izah eden sayfalar hükmündedir. Hepsi birden Allah’ın varlığına ve birliğine zahir ve açık bir şekilde  şahitlik ediyorlar. İnsan kafasını kaldırıp gökyüzü kitabına ve onun parlak sayfalarına baksa, Allah’ın varlığına ve birliğine sayısız parlak delilleri görecektir.

Yer gök âdeta tevhidi ders veren bir fakülte, bir kitap hükmündedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...