Block title
Block content

"Bir dane sıdk, yakar milyonla yalanı." cümlesini izah eder misiniz? Birinin bir doğrusu, milyonlarla yalanını siler mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada doğruluk ile yalanın keyfiyeti kıyaslanıyor, yoksa kemiyet açısından matematiksel bir değerlendirme yapılmıyor. Sıdk keyfiyet olarak yalandan daim ve mutlak olarak üstündür, milyon ifadesi de bu hakikati vurgulamak içindir. Nasıl bir insan mahiyet ve keyfiyet olarak bütün hayvanlardan üstün ise, aynı şekilde bir sıdk da mahiyet ve keyfiyet olarak bütün yalanlardan üstün ve racihtir.

Sıdk özü itibari ile vaka ve mevcuttur, yani bir gerçekliğe sahiptir; ama yalan vaka ve mevcut değildir ve bir gerçekliğe dayanmıyor. İşin özünde olmayan birçok şeyin, olan bir tek şeye üstün gelmesi mümkün değildir. Yani bir milyon tane olmayan bir tane olana üstün gelemez demektir. Sıdk olandır, yalan ise olmayandır.

Birisi yalan bir şekilde "Cebimde bir milyon para var." dese, diğer bir kişi ise doğru olarak cebinde bir lirasının olduğunu söylese, bakkala gittiklerinde doğru söyleyen adam bir liraya bir ekmek alır, ama yalan söyleyen adam bir milyara ancak avucunu yalar!..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...