Block title
Block content

"Bir hakikatin çok renklere girmesi"ne örnek verebilir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bunun en güzel misâlleri, Üstat Haretlerinin On Yedinci Söz’ün sonunda, “dünya” için yaptığı farklı tariflerdir. Bunların hepsi hakikattir ve her biri hakikatin bir yönünü göstermektedir.

"Dünya bir kitab-ı samedânîdir. ...
Hem bir mezradır....
Hem...ayineler mecmuasıdır...
Hem seyyar bir ticaretgâhtır...
Hem muvakkat bir seyrangâhtır...
Hem bir misafirhanedir..."
(1)

Hakikatin çok renklere girmesi, güneş ışığının farklı renklerini hatırlatır. İnsanın elindeki bir alet güneş ışığının sadece bir rengini gösterebilse bu adam güneşi o renk ile tanır. Bu tanıma yanlış değildir, ancak noksandır. Bir başkasının aleti, farklı bir rengi gösterse, bu iki zatın güneş hakkındaki bilgileri birbirinden farklı olur, ama her ikisi de doğrudur. Ancak, her iki bilgi de eksiktir. Gerçek bilgi, güneşe bütün renklerini gösterebilen bir aletle bakan kimsenin bilgisidir.

(1) bk. Sözler, On Yedinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

drerkan

Fil Neye Benzer?

Hintliler karanlık bir ahıra bir fil koyup o güne kadar hiç fil görmeyen insanları çağırarak bir deneme yaptılar.

Fili görmek için gelenler, ortamın karanlık olması sebe­biyle hiçbir şey göremiyordu. Gözlerini kullanamayınca bu sefer el yordamıyla file dokunarak onun nasıl bir şey ol­duğunu anlamaya çalıştılar.

Dışarıya çıktıklarında tek tek hepsine filin ne olduğu soruldu. Filin hortumuna dokunanlar, "Fil, oluğa benzer bir şeydir" dediler.

Kulağına dokunanlar, filin yelpazeye benzediğini; aya­ğını tutanlar, filin direğe benzediğini; sırtını elleyenler, tahtaya benzediğini söylediler.

Böylece herkes, filin neresine dokunduysa fili öyle san­dı ve ona göre bir tarif getirdi. Her birinin anlattığı başka başka olup, hiçbirinin gerçek fille alakası yoktu.
Eğer bir mum yakıp onun ışığında baksaydılar, hepsi gerçek fili görür, ihtilaflar sona ererdi.
MESNEVİ'DEN ÖYKÜLER

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Alaaddin başar hocam, ALLAH razı olsun, güzel açıklamışınız
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...