Block title
Block content

"Bir kısım ecsâm-ı seyyâre, seyyârâttan tut, tâ katarâta kadar bir kısım melâikenin merâkibidirler. Onlar, bunlara izn-i İlâhî ile binerler, âlem-i şehâdeti seyredip, gezerler..." cümlelerini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ruhların ve meleklerin böyle mahlukatı merkep ve binek yapması, onların maddi duygu ve latifeleri ile kevni alemleri seyretmek ve hissetmek içindir. Nasıl ceset bu alemde ruha bir iletkenlik vazifesi görüyor ve maddi bütün lezzet ve manaları ceset vasıtası ile tadıp kavrıyor ise, ruhlar ve melekler de bu merkeplerin vasıtası ile maddi ve cismani şeyleri hissedip tartıyor denilebilir.

Yani melek ve ruhaniler bu gibi kuşların ve hayvanların cesedine girip, onların maddi latifeleri ile alemi seyretmesi gayet manidar ve hikmete uygun bir fikirdir. Nasıl biz maddi uçağa binip onun penceresinden kuşbakışı şeklinde yer yüzünü temaşa ediyor isek, aynı şekilde melek ve ruhaniler de böyle mahlukatı uçak nevinden istimal ediyorlar.

Peygamber Efendimiz (asv) yağmur damlalarından ta galaksilere kadar her bir mahluka bir meleğin vekalet ve nezaret ettiğini hadislerde ifade etmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

emiroğlu
allah allah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...