"Bir meclis-i ihvanda güzel karı girdikçe, riyâ ile rekabet, haset ile hodgâmlık depretir damarları." cümlesinde Üstad çok sert ifade kullanıyor, açıkça bayanların erkeklerle aynı ortama girmemesi gerektiğini söylüyor, neden?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kadın ile erkek arasında fıtri bir temayül vardır. Bu temayül yüzünden erkek doğal olmaktan çıkıp, tamamen gösteriş ve kur yapma şekline giriyor. Bu da riya, rekabet, haset ve kendini beğenmişlik gibi kötü hallerin, erkeğin fıtratına yerleşmesinde bir araç haline geliyor. Bu sebeple erkek ile kadının aynı ortamda bulunması; hem ahlaken, hem de fıtraten yanlış ve hatalıdır. İslam bu sebeple haremlik selamlık kuralını getirmiş. Erkek ile kadınların aynı mecliste bulunması doğru değildir.

Maalesef, günümüzde diğer farzların terk edilmesi gibi, bu hüküm de terke uğramıştır. Dindarlara düşen; bu hükmün yeniden ihya edilmesini temin etmek olmalıdır.

Nasıl imana dair dersler ile kişilerin hem imanını, hem de ibadetlerini ihya etmek görevimiz ise, bu gibi hükümlerin ihya edilmesi de aynı şekilde görevimizdir. Buna dikkat etmek zorundayız.

Üstad'ın çok sert bir üslup kullanmasının sebebi; meselenin ahlaki açıdan çok önemli olmasıdır. Bugün insanların ahlaki zaaflarının temelinde en önemli faktörlerinden birisi de bu hükmün uygulanmamasıdır. Özellikle, örnek olması gereken tesettürlü kadınların buna uymaması, çok vahim olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...