Block title
Block content

"Bir mercimek tanesi kadar mevki tutan kuvve-i hâfıza-i insaniyede bir kütüphane kadar yazı yazdırmak ve bütün hâdisât-ı kevniyenin mufassal fihristesini o kuvvecikte derc etmek,.." izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan hafızasının beyindeki maddi büyüklüğü; tırnak ucu kadar bir et parçasıdır. Üstad Hazretlerinin mercimek tanesine benzetmesi buna matuftur. Nasıl mikro çipler ya da bilgisayar bellekleri maddi açıdan çok küçük olmalarına rağmen, içine aldığı bilgi, ses, görüntüler açısından dağlar gibi olabiliyorlarsa... İlahi bir mikro çip olan insan belleği de; bir insanın ömrü boyunca yapmış olduğu bütün amelleri, sesleri, görüntüleri depolayan muazzam bir sanat-ı Rabbani, harika bir eser-i İlahidir.

Altmış yıl yaşayan bir insanın ömründe geçirmiş olduğu bütün safahatı, mercimek tanesi büyüklüğünde olan bir et parçasının içine sığdırmak ve saklamak; hakikaten secde edilecek muazzam bir sanat-ı Rabbanidir. Dünyadaki bütün kitapları faraza bir insan okuyup ezberlese, o küçücük et parçası hafıza “helmin mezid” yani daha yok mu diyecektir.

Mercimek tanesi büyüklüğünde olan hafızanın, milyonlarca levhayı ve resimleri muhafaza etmesi, küçük bir et parçasının işi değil, Allah’ın kudretinin bir harikası ve işidir. Şayet insanın yaşamı boyunca bütün görüp duyduğu şeyleri, şu tırnak kadar et ve ondaki hücreler arşivliyor dersek ve oradaki, Allah’ın harika kudret ve tasarrufunu, o adi et parçasına ve şuursuz hücrelere havale edersek; tam bir akılsızlık etmiş oluruz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Makam, Üçüncü Lem'a | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2570 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...