Block title
Block content

"Bir mü’minin bir tek seyyiesiyle bütün hasenâtını örter. Şeytanın bu desisesini dinleyen insafsızlar, o mü’mine adâvet ederler." İman ehli olmayanlar için durum nasıl? İnkârından dolayı, dünyevi iyilikler gölge gibi mi kalıyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâfirleri; dünyevi ve uhrevi olmak üzere iki şekilde değerlendirmek gerekir.

Dünyevi açıdan değerlendirilirken; Üstad'ın ifade ettiği iyilik-kötülük dengesine göre değerlendireceğiz. Yani iyi yönleri kötü yönlerine galipse, bu kimse kâfir de olsa iyi bir insandır. Zira bir insan kâfir de olsa; insan olmanın getirdiği asgari ve standart bir değer ve kıymeti bulunuyor.

Uhrevi açıdan değerlendirirken; kâfir inkârından dolayı, her ne kadar iyilik de yapsa, hatta dünya açısından iyi bir insan da olsa inkârının yanında yapmış olduğu dünyevi iyilikler gölge gibi kalır. Yani küfür öyle bir seyyie ki; kâfirin seyyiesi her zaman ağır basar ve cehenneme gitmesine sebebiyet verir. Lakin dünyada işlemiş olduğu iyilikler, cehennemde azabının hafiflemesine vesile olur.

"İşte o gün bölükler hâlinde insanlar, kabirlerinden çıkıp yüce divana dururlar, ta ki yaptıklarının karşılığını görüp alırlar. Zerre ağırlığınca hayır yapan onu bulur, zerre ağırlığınca şer yapan da onu bulur." (Zilzal, 99/6-8)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: On Üçüncü İşaret | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1143 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...