"Bir Müslüman, İslâmiyet'ten çıksa ve dinini terk etse, daha hiçbir peygamberi kabul edemez..." Müslümanlığı terk edip, sonra tekrar Müslüman olanları nasıl değerlendireceğiz? Abdullah bin Sad bin ebi Serh gibi mesela...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada vurgulanmak istenen asıl mesele, İslam’dan daha mükemmel daha kamil daha tatmin edici bir din bir ideoloji bir mefkurenin olmamasıdır. Yani İslam insan-ı kamildir ve insanı mutlak anlamda doyuracak son sistem dindir.

Dolayısı ile İslam’ı terk eden bir mürtedin önünde iki ihtimal bulunuyor; birisi ya İslam’a dönmesi -ki sizin vermiş olduğunuz sahabe örneği bu kısma giriyor- ya da mutlak anarşist bir ateist olmasıdır ki İslam bu tarzdaki bir insana hayat hakkı tanımıyor, cezası ölümdür.

Üstad Hazretlerinin vermiş olduğu örnekteki gibi, süt ve yoğurt bozulsa yine yenip kullanılabilir, ama sütün en mükemmel kısmı olan yağ bozulsa, ondan yeni bir ürün çıkmaz. Zira ondan daha üstün bir ürün olmadığı için, başka ürün olmaya kabiliyeti kalmıyor.

İşte Müslüman da insanlığı ve ahlakı en kamil olan İslam dininden öğrendiği ve onunla terbiye olduğu için, artık bu daireden çıktığı zaman ruhuna kemalat kazandıracak başka bir nokta başka bir sistem kalmıyor. Bu yüzden tam bir inkâr ve anarşiye kayıyor. Böyle zararlı bir haşerenin de hakkı hayatı kalmasa gerek. İşte bu yüzden bütün mezheplerde "mürtedin hakkı hayatı yoktur" diye hüküm verilmiştir.

Bütün bunlara rağmen, mürtedin bütün insani özellikleri yok olur denilemez. Çünkü insan olmanın temel vasıfları vardır ve bunlar asla kaybolmuyor. Yani insanî vasıflar kök ve fıtrat oldukları için, insan hangi dine hangi fikre girmiş de olsa, bu vasıflar yok olup silinmez. Ağlama, acıma, düşünme, neşelenme, hüzün, keder gibi özellikler temel özellikler olup yok olmazlar. Ama bu temel vasıflar farklı ve yersiz yerlerde heba edilirler.

İlave bilgi için tıklayınız:

- İbnu Ebi Sarh'ın kendisine vahiy geldiğini iddia etmesi doğru mudur?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...