"Bir padişah müddet-i saltanatında belki her senede ya cülus-u hümayun namıyla veyahut başka bir şaşalı cilvey-i saltanatına mazhar bazı günleri bayram yapar." İzah edip hakikate tatbikini yapar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Padişahlar ikram ve izzetini daha fazla göstermek için özel günler tayin ederlerdi ve o günde halka büyük bahşiş ve ihsanda bulunurlardı.

Aynı şekilde Allah ikram ve izzetini göstermek için bazı mübarek gün ve saatleri tahsis ve tayin etmiştir. Kim bu gün ve saatlerde Allah’ın dergahını ibadet ve dua ile çalarsa, normal günlerin sevabından farklı olarak daha fazla sevap alır. Bu günlerin sevap bakımından diğer günlerden farklı olması, Allah’ın adet ve hikmetinin bir gereğidir. Yoksa ikram ve izzetine bir noksanlık geleceğinden dolayı değildir.

Bu mübarek gün ve geceler manevi bir pazar ve panayır hükmündedirler ki, herkes kabını bu günlerde gani gani doldururlar...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Ramazan ayı bu manevi şenliğin en güzeli.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zulfikar51710
cülus-u hümayun : Padişahın tahtına oturduğu gündür.. Cenab-ı Hak da 18 bin alemin Rabbi ünvanı ile umum kainatı Rabbi sıfatı ile insanlara ilk hitabı elbette Kur'an ile olmuştur..Kur'an kainatın yegane hakimi olarak saltanat koltuğuna kurulmuştur..Efendimiz asm mazi ve hal ve istikbalin yaver-i ekremi olarak hidayet fermanını tebliğ makamına nasb edilmiştir..elbette böyle bir kudsi gün Kadir-i mutlak tarafından kadir gecesi olarak atfedilip o geceye teveccüh gösteren has raiyetine ikram edilecektir..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...