Block title
Block content

Bir sahifenin içine tekrar kitap yazılması, satırın içine sahifeler sığdırılması hangi anlamda kullanılmıştır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mesela; insan bir kitap, insanın gözü bu kitap içinde bir sahife, gözün içinde bulunan iris tabakası ise; bu kitabın bir cümlesidir. Bu cümle hükmünde olan iris tabakasında çalışan bir hücre ise, kitap kadar mana ve ilmi haiz bir başka kitaptır. Hücreler üstüne ilim dalı kurulması, o hücrenin kendi başına bir kitap olduğunu ispata kafidir.

Yine kainat büyük bir kitap, dünya bu kitap içinde bir sahife, insan ise bu sahife içinde bir satırdır. İnsan öyle bir satır ki, âdeta bütün kainat kitabı dürülüp bükülüp bu satırın içine derç edilmiş. Yasin harfinin içine Yasin suresinin ince ve latif bir hat ile yazılması gibi, kainatta ince ve latif bir surette insanın mahiyet satırına yazılmıştır. İnsanı açsak kainat olur, kainatı dürsek insan olur, mahiyettedir.

Burada satırın sahife ve kitap değerinde olması, hem mana ve içerik zenginliğidir, hem de müstakil ayrı bir kitap gibi olmasıdır. Zira insan bedeninin çalışma sistemi ile insan bedeninde çalışan hücrenin çalışma sistemi arsında çok farklar var. Bu da hücrenin bedenden ayrı; ama ona bağlı olan bir kitap olduğunu gösteriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Belma Köksal
çok güzel bir cevap teşekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Gökyüzü
Güzel izah edilmiş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...