"Bir tane sıdk, bir harman yalanları yakar. Bir tane hakikat, bir harman hayalâta müreccahtır..." ifadelerini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümlede ana tema hakikat ve gerçeklerin hayallerden üstün olduğudur. Hakikatin buradaki manası, her şeyin özü ve gerçekliğini olduğu gibi yansıtmak anlamındadır. Bir şeyi olduğu halinden eksik ya da fazla anlatmak, o şeyin hakikatini ve gerçekliğini giderir ve çirkin bir hale sokar. Bu da özü itibari ile yalandır. Yalan, bir şeyi olduğundan farklı göstermek ve gerçekliğini bozmaya yeltenmek demektir.

Mesela Peygamber Efendimizin (asm) ayı ikiye bölme mucizesi güzel ve kafi bir hakikat ve sıdk iken, hayalperestler bu hakikate hayali olarak şu ilaveyi yapmışlar:

"İkiye bölünen ayın bir yarısı Allah Resulü'nün (asm) sağ cebine diğer yarısı ise sol cebine girdi."

Böylece hakikatin aslını zedelemişler, kıymetten düşürmüşler. İşte bu nevi hayaller hakikati bozmaktan başka bir işe yaramaz. Halbuki mucizenin hakikat olan aslı, böyle sürülerle hayali şeylerden daha güzel ve daha tesirlidir. Bu ilave aslı itibari ile de yalandır. Zira olmayan bir şeyi olmuş gibi göstermek, insanları ifsat ve aldatmak demektir.

Bir insan yüzlerce hayal üretse ve bunu kitap şekline çevirse, bunun insanlara olan tesiri çok cüzi ve basittir. Ama bir cümle hakikat veya özlü bir deyim, binlerce insana rehberlik ve istikamet sağlayabilir. Mesela Risale-i Nur'un hakikatli bir cümlesi yüzlerce cilt hayal ürünü romandan daha tesirli ve daha ikna edicidir diyebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ilyas26125
İzahhınıız için teşekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...