"Bir tek sineğin vücudunu ve o vücudun cihazatını mizan-ı mahsusla toplayamazlar. Toplasalar da o vücudun miktar-ı muayyenesinde durduramazlar. Durdursalar da..." Burada üçüncü aşamaya gelinebilir demek ki, doğru mu?

Soru Detayı

- Bu öylesine söylenmiş bir cümle olamaz?
- Burayı 3 aşama olarak değerlendirsek demek ki 3. aşamaya kadar gelebilir maddeperestler?
- Ki sanırım geliyorlar da. Bunu bir atesit bize sorsa ve dese ki "Hac suresindeki ayete muhalif bu yaptıklarımız bu konuda ne diyeceksiniz? diye. Ne demeliyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"اِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللهِ لَنْ يَخْلُقُوا ذُبَابًا وَلَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ bu âyet-i azîmenin sırrıylaHAŞİYE, bütün esbab-ı maddiye toplansa, onların ihtiyarları da olsa, bir tek sineğin vücudunu ve o vücudun cihazatını mizan-ı mahsusla toplayamazlar. Toplasalar da o vücudun miktar-ı muayyenesinde durduramazlar. Durdursalar da daima tazelenmekte olan ve o vücuda gelip çalışan zerrâtı, muntazaman çalıştıramazlar. Öyleyse, bilbedahe, esbab bu eşyaya sahip çıkamazlar. Demek Sahib-i Hakikîleri başkadır."

HAŞİYE: Yani, “Allah’tan başka bütün çağırdığınız ve ibadet ettiğiniz şeyler toplansalar da, asla bir sineği halk edemezler.” (Hac, 22/ı73)(1)

Hiçbir sebep ya da sebepler bir tek sineğin vücudunu ve o vücudun cihazlarını mizan-ı mahsusla kainattan toplayamaz. Yani şuurdan, ilimden, iradeden yoksun olan maddi sebeplerin birinci aşamayı geçmesi aklen imkansızdır. Üstad'ın “toplasalar” demesi tamamen diğer aşamaları akıllara göstermek içindir, yoksa birinci aşamanın mümkün olduğu kabul ediliyor değil.

Bahsedilen üç aşamanın üçü de kör, sağır ve şuursuz olan sebepleri aciz bırakacak mucize sınıfındandır ve asla bir sonraki aşamaya geçmesine geçit vermez.

Maddi sebeplerin bir araya gelip çok ince ve derin ölçüler ve formüller ışığında sineğin bedenini terkip edip toplamasına hiçbir akıl sahibi ihtimal veremez.

Nasıl mutfak araç ve gereçlerinin, aşçı olmadığı halde, bir araya gelip güzel ve leziz bir yemek pişirmesi mümkün değilse; aynı şekilde kör, sağır ve şuursuz olan maddi sebeplerin sineğin bedenini kainattan çok hassas bir ölçü ile derlemesi ve toplaması da mümkün değildir. Hadi birileri firavunca "bunun yapılabileceğini ve artık imkan dairesinde olduğunu" iddia etseler bile, bu sineğin bedeninde maddi vücudundan binler kat daha mucize ve mükemmel olan hayat ve ruh cevherini yapmaları mümkün değildir, diye imkansızlıkların peşpeşe sıralandığı bir izah sanatı burada görülmektedir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a, On Birinci Rica.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...