Block title
Block content

"Bir tek zarar gelmemek için, binler menfaati terk etmek lâzım gelir ki, o halde binler zarar olur. Demek Rahîm, Hakîm ve Vedûd isimleri, zevâle ve firaka muarız değiller; belki istilzam edip iktiza ediyorlar." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat Allah’ın isim ve sıfatlarının geçici olarak sergilendiği bir vitrindir. Bu geçici vitrin zamanı gelince dağıtılıp yerine daimi ve baki olan bir mağaza açılacak ki bu mağaza başta cennet ve cehennem olmak üzere gaybi alemlerdir. Yalnız bu gaybi alemlerin içini bu geçici alemdeki mahsuller dolduracak. Yani kainatta sergilenen mana ve varlıklar özünü ve aslını kaybetmeden bu baki aleme taşınacaklar.

Mesela, insan dünyada ölecek maddi cesedini kaybedecek, ama mahşerde ruhu ile beraber cesedi aynı ile yeniden iade edilecek, üstelik bu varlık artık ebedi olacak. Demek insan dünyada bir cesedi kaybedecek onun yerine ahirette sonsuz ve daha mükemmel bir cesedi ve  varlığı kazanacak. Öyle ise ölümle kaybedilen maddi cesede üzülmemek gerekir, çünkü bir veriyor bin kazanıyor. Ya da Allah biri alıyor onun yerine bir milyonu veriyor.

Bu husus sadece insana mahsus olmayıp, bütün mahlukat ve varlıklar için de geçerlidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Makam, Dördüncü İşaret | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1241 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...