"Bir vakit iki adam, hem keyif, hem ticaret için seyahate giderler." cümlesi ile "İnsan bu dünyaya keyf sürmek ve lezzet almak için gelmediğine..." cümlelerini ve "keyif"i nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Bir vakit iki adam hem keyif, hem ticaret için seyahate giderler.” cümlesindeki "keyif", meşru dairedeki helal olan keyiflere işarettir. Evet, "Helal dairesi keyfe kafidir, harama girmeye lüzum yoktur." diyor Üstad Hazretleri. İnsan meşru ve helal dairede de dünyanın nimetlerinden istifade edebilir. İslam, insanı dünya nimetlerinden değil haramlardan men ediyor.

“Ey tahammülsüz hasta! İnsan bu dünyaya keyf sürmek ve lezzet almak için gelmediğine,..” ifadesindeki keyif ve lezzeti de iki şekilde anlayabiliriz:

Birincisi, direkt haram olan keyif ve lezzetler (zina, kumar, içki, rüşvet gibi) diğeri ise, helal ama Allah ve ahireti unutturan keyif ve lezzetlerdir. Ekser insanlar dünyanın meşgalelerine dalıp gafletle Allah’ı unutuyorlar. Ki gaflete sebebiyet veren şeyler haram lezzetler olabileceği gibi helal olan lezzet ve meşguliyetler de olabilir. Bir kimse, zatında helal olan satranç oyununa dalıp ikindi namazını kılmayı unutur ise bu keyif zararlı hâle gelir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yasin kalpakçı
MEŞRU DAİREDEKİ LEZZETLER İNSANA KEYİF VERİR; DİĞERLERİ ZEHİRLİ BAL GİBİ YERKEN GEÇİCİ BİR LEZZET VERİP SONRA ÖLENE KADAR KIVRANDIRIR. EVET DÜNYA HAYATININ BİR HİKMETİ DE AHİRET ALEMİNDEKİ EBEDİ NİMETLERE BİR FİHRİSTİ OLMASIDIR; BURDA TADIP, İŞİ ANLAYIP YEMESİNİ AHİRETE TEHİR ETMEK İÇİN YARATILMIŞTIR DENİLEBİLİR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...