Bir yazıda, Risalelerde taşların şifa niyetine kullanılabilecek özellikleri olduğuna dair bir alıntı okumuştum. Üstad'ın böyle bir bahsi var mı? Var ise nasıldır ve nerede mevcuttur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Taşların şifâ niyetiyle kullanılabileceğine dâir Risalelerde herhangi bir tespite rastlayamadık.

Ancak www.sorularlaislamiyet.com sitemizde, taşların tedavideki yeri hakkında ortaya konan bir tespiti istifâdenize arz ederiz:

"Bazı taşların ruhi rahatsızlıklara, depresyona ve sâire iyi geldiği ya da negatif enerji ve olumsuzlukları topladığı gibi bazı söylemler mevcuttur. Yüksek tansiyon şikâyetlerinde faydalı olduğu belirtilmektedir. Bu tür taşları insan üzerinde bulundurmanın dinen bir sakıncası var mıdır?

Bazı taşların özelliklerinden dolayı insandaki hastalıklara iyi geldiği bilim tarafından da kabul edilen bir gerçektir. Bu bakımdan şifâ niyetine bu taşların takılmasında dinen bir mahzur yoktur.

Ayrıca bu taşları takarken tıbbi tedaviyi de ihmâl etmemek gerekir.

Şu husus unutulmamalıdır ki, o taşları yaratan ve onlara o özelliği veren Allah'tır. Bu bakımdan nasıl ki bir ilacı içerken şifâyı verenin Allah olduğuna inanıyor ve ilacı bir vesile biliyorsak, aynen öyle de, bu taşların da bir vesile olduğunu ve şifâyı verenin Allah olduğunu unutmamak gerekir."

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...