"Bir zaman, müslim olmayan bir zât, tarîkatten hilâfet almak için bir çare bulmuş ve irşada başlamış. Terbiyesindeki müridleri terakkiye başlarken, birisi keşfen mürşidlerini gayet sukutta görmüş." Müslüman olmayan biri, nasıl olur da şeyhlik yapıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Herhangi bir menfâat ya da başka bir gerekçe ile müritleri aldatmak için, mürşit kılığına girip, onları irşâd etmeye başlamış. Samimi müritler de kendilerini onun terbiye ve irşâdına bırakmışlar. Bu samimiyetlerine binâen, Allah o sahte mürşitlerinin eliyle onları mânevi derecelere ulaştırmış. Bu manevi terakkinin neticesinde, müritlerden biri mürşitlerinin iç ahvâlini keşfetmiş.

Hakikati hâle vakıf olan müritler onu bir bir terk etmişler. Yalnız bir tanesi sebât edip, nasıl o bizim bu mânevi mevkilere gelmemize sebep ve vesile oldu, bende onun hidâyetine sebep ve vesile olurum kanâatiyle, hizmetine devam etmiş.

Bu sebât ve ihlâsın neticesinde, o gayri müslim mürşit, ihlâs ile iman etmiş ve o müridin yardımı ile yine ona hakiki bir mürşit olmuş.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kartal1444
doktor hasta dahi olsa hastalara faydası olabilir. onları tedavi edebilir. ama birde işin diğer bir yanı var oda nefsini ıslah edemeyen başkasının kini nasıl ıslah eder mevzusu o da tartışmaya açıktır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Sami16

Allah razı olsun.  

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...