"Birbirinden gayet uzak bir nevin efradı, biri şarkta, biri garpta... Aynı zamanda, aynı tarzda... Vücuda gelmeleri, ancak bir Alîm-i Mutlak..." dünyanın farklı yerlerindeki çiçeklerin aynı olması tesadüfe neden verilemez?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Arabayı, bilgisayarı, çamaşır makinasını, uçağı, tireni, makinaları mimar ve mühendisleri inkar ederek tesadüfe verebiliyorsan, bunlardan daha harika daha mükemmel daha sanatlı olan çiçekleri, böcekleri, ağaçları, yıldızları da sanatkarları olan Allah’ı inkar ederek tesadüfe verebilirsin.

Bütün insanlar bir ayara gelse bir sineği yaratamıyorken, bu sineği tesadüfe vermek ahmaklık değil de nedir acaba?!.

Mesela, mutfağa girdiğimizde çok güzel yemekler, börekler çörekler görsek, hemen annemizin ya da eşimizin yaptığı aklımıza gelir. Bir de yemekleri tattığımızda ve tanıdık lezzeti hissettiğimizde, yemeği yapan konusunda en ufak bir tereddüt kalmaz ve ona teşekkür ederiz. Yani yemekler cam gibi onu pişirene işaret eder. Yemekleri annemize ya da eşimize değil de tesadüfe vermek aklımızın ucundan bile geçmez.

Aynı şekilde, dünya mutfağında bir birinden lezzetli sayısız meyve ve sebzeleri her nimetin sahibi olan Allah’a değil de ne olduğu belirsiz tesadüfe vermek aptallık ve ahmaklık olur.

Allah, kainatta her bir sanatı üzerine taklidi mümkün olmayan bir mühür vurmuş tesadüf, tabiat yapıyor fikrini yerle bir etmiştir. Bu yüzden, değil Amerika fizana da gitsek tesadüfe yer yoktur. Yani kainatta tesadüfe tesadüf edilmemiştir.

Hayatın oluşması ve vücut bulabilmesi, bütün kainatın ve içindeki sebeplerin bir araya gelmesi ve içtima etmelerine bağlıdır. Bu yüzden hayat, kainat fabrikasının çarklarının dönmesi ile hasıl olan bir mamuldür. Mesela hava, su, ateş, toprak bütün kainatı istila etmiş dört ana unsurdur ve aynı zamanda hayatın oluşmasında en temel unsurlardır; bunlar olmadan hayat vücut bulamaz.

Yani bir şeyi yaratmak her şeyi elinde bulundurmakla mümkündür. Mesela, bir çiçeği yaratabilmen için bütün kainatın avcunun içinde olması gerekiyor, çünkü çiçek kainatla kuvvetli bir ilişki içindedir. Mesela, güneş ve sistemi olmasa çiçek açılıp gelişemez, demek çiçek kiminse güneş ve sistemi de onundur.

Bu sanatlı ve bağımlı yaratılış dünyanın her köşesindeki çiçek ve diğer canlılar açısından da geçerlidir.

Bu konuda Tabiat Risalesini okuyup tahkik etmenizi öneririz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Ustadın harika tefekkürüyle birlikte sizin yaptıgınız şerh harika olmuş. Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...