Birçok insan Risalelerde geçen; çekirgelerin ve kuşların Risale dinlemelerini hem de başından sonuna kadar Risalelere kulak vermelerini eleştiriyorlar. Bunlara nasıl bir açıklama getirilebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Günümüz insanları iman noktasından zayıf ve şüphe içinde oldukları için, bu gibi harika olayları ve kerametleri kabullenmekte zorlanıyorlar. Bu sebeple, bu zaman insanlarına keramet gibi harika olaylardan bahsetmek doğru değildir. Öncelikle bu insanlara, iman hakikatlerini nazara verip, o noktada bir kökleştirme yapmak gerekir. Ondan sonra zaten meseleyi kendiliğinden idrak edebilir.

Üstad'ın ifadesi ile "Ata ot, aslana et vermek lazımdır." Bu zaman insanlarına kerametlerden değil; iman hakikatlerinden bahsetmek gerekir.

Risale-i Nurlar; tahkiki iman dersini verdiği için, böyle harika bir iman tefsire, kainatın ilgisiz kalması elbette düşünülemez. Maddeci felsefenin iddia ettiği gibi; kainat cansız, işlevsiz, boş ve vazifesiz değildir. Her şey Allah’ı zikir ve tesbih ediyor. Bu zikir ve tesbihleri okumanın en güzel yönü hal dilidir. Bugün fen ilimleri hal dili yönünü kati bir şekilde gösteriyor. Yani bir çiçek hal dili ile bağıra bağıra sanatkarından bizi haberdar ediyor.

İman gözlüğü ile bakarsak, her şeyin Allah’ı tesbih ve zikrettiğini görürüz. Böyle cansız çiçek dahi Allah’ı zikrederken, nasıl olur da kurtlar kuşlar zikir ve ibadetten uzak olurlar. Nasıl bu mahlukat hali ile ibadet ediyor ise, imana dair yapılan zikir ve tefekkürlü derslere de ilgisiz kalması düşünülemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sami

Kelebekler böcekler kuşlar ışığa(nur'a) ilgi gösterir. Hatta Dışarıdaki lambaların etrafına toplandıklarını görmeyen yoktur. Nura bu kadar alaka gösteren hayvancıklar, elbette manevi Nur olan Kuran ve Manalarıyla hatta bu manaları akıllarında kalblerinde taşıyan talebelerle alaka göstermesi bir çok cihetten makuldur ve vakidir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karakan
sami kardeşim çok güzel bi yorum olmuş..Allah razı olsun....doğru tabi...her şeyin maddi ciheti olduğu gibi manevi ciheti dahi vardır...gösterilen bu alakya şaşmamalı...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...