Block title
Block content

"Birer âzâ-yı İbrahim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı يَا نَارُ كُونِى بَرْداً وَسَلاَماً âyetini okuyorlar." Azaların ayet okumalarını nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve o sigara kâğıdı gibi ince, nâzenin yapraklar, birer âzâ-yı İbrahim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı يَا نَارُ كُونِى بَرْداً وَسَلاَماً  ["Ey ateş, (İbrahim’e) serin ve selâmetli ol." (Enbiyâ, 21/69)] âyetini  okuyorlar."(1) 

Nemrut’un yaktırdığı ateş nasıl Hazreti İbrahim (as)’i mucize eseri olarak yakmadı ve yakamadı ise, güneşin kavurucu sıcaklığı da ağaçların yeşil yapraklarını, saatlerce güneşin sıcaklığına maruz kalmasına rağmen Allah’ın inayeti ve hıfzı ile yakmıyor yakamıyor.

Yeşil yapraklar hâl dili ile âdeta "Ey ateş, serin ve selâmetli ol." ayetine mazhar oluyorlar. Bu da Allah’ın kevni bir mucizesi olmuş oluyor. Şayet Allah’ın inayet ve hıfzı olmasa, o incecik ve çok hassas yaprakların güneşin kavurucu sıcağına bir dakika dayanması mümkün değildi.   

Hazreti İbrahim (as) ulü'l-azm bir peygamber olması hasebi ile ateşe atılma esansında bütün zerreleri ve azaları ile ateşe karşı bu ayeti okumuş, tam bir tevekkül eseri göstermiş olabilir. 

(1) bk. Sözler, Birinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...