Block title
Block content

Birinci Mektup'taki; "dünyanın ahiret menzili olması" ne demek? Görevini yaptıktan sonra her yaratılmış gibi mi olacak?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cenab-ı Hak hiçbir şeyi zayi etmiyor. Ölenlerin cesetlerinin yeni icatllara vesile olması bunu açıkça gösterir. Buradaki ifadeden anlaşıldığına göre bu dünyayı ahirette görebileceğiz.

İnsan daha önce yaşadığı menzilleri görmeyi cidden sever. Ehl-i cennet dahi "İşte burada şöyle olmuştu" kabilinden yaşadıkları yerleri görmeyi ve oralardaki maceralarını tahattur etmeyi elbette isterler.

Sanal ortamda bunu anlamak çok kolaydır. Mesela, ekran koruyucu olarak kullanılan akvaryumlar âdeta canlı gibidir. Bu manada sanal bir dünyanın ahirette olmasına hiç bir engel yoktur. Ama sanal değil de gerçek bir dünya olarak beka âleminden bir menzil olması çok daha hayret verici bir durum olacaktır. Risale-i Nur'da bu husus şu şekilde izah edilir:

"BEŞİNCİ İŞARET: Dünyada اَلْحُبُّ فِى اللهِ hükmünce, salih ahbaplara muhabbetin neticesi, cennette عَلٰى سُرُرٍ مُتَقَابِلِينَ ile tabir edilen, karşı karşıya kurulmuş cennet iskemlelerinde oturup hoş, şirin, güzel, tatlı bir surette, dünya maceralarını ve kadîm olan hatıratlarını birbirine nakledip eğlendirmeleri suretinde, firaksız, sâfi bir muhabbet ve sohbet suretinde ahbaplarıyla görüştüreceği, Kur’ân’ın nassıyla sabittir."

(1) bk. Sözler, Otuz İkinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
Yükleniyor...