Block title
Block content

Birinci Söz'de, "Biz dahi ona başlarız" denilir. Niçin "Biz dahi onunla başlarız" demiyor? Buradaki "Biz"den kasıt kimler olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Biz dahi başta ona başlarız" cümlesindeki "ona" kelimesi ile "besmele" kastedilmektedir. Yani, "Biz dahi bu eserimize onu anlatmakla başlarız" demektir. Burada iki durum söz konusudur. Bunlar:

1. Besmele ile başlamak.

2. Besmeleyi anlatarak ve besmelenin sırlarını izah ederek başlamak.


İşte Birinci Söz' de iki durum da söz konusudur. Yani hem "besmele" ile başlamak ve hem de "besmeleyi anlatarak" ve sırlarını açarak başlamak. Dolayısıyla Üstadımız sadece Onunla başlarız demiş olsaydı, sadece besmele ile başlamak anlamına da gelebilirdi. Fakat, kanaatimiz Birinci Söz'de doğrudan Besmele ve sırları anlatıldığından, böyle bir ifadenin daha uygun düştüğü yolundadır.

"Biz" tabiri ya bir topluluk için veya tevazu için kullanılır. Burada iki mânâ da kastedilmiş olabilir.

Risale-i Nur'un şahs-ı manevisi adına ve şahs-ı manevinin bir mümessili olarak Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Sözler kitabına besmele tefsiri ile başlamıştır.

Üstadımız çok yerlerde hususan İhlas Risalesi'nin sonundaki mektupta

"...Risale-i Nur şakirtlerinin bir şahs-ı mânevîsi var; şüphesiz o şahs-ı mânevî bu zamanın bir âlimidir. Sizin kalemleriniz ise, o şahs-ı mânevînin parmaklarıdır." (1)

buyurarak, Risale-i Nur şakirtlerinin teşkil ettiği şahs-ı maneviye işaret ediyor. Bu davada yalnız olmadığını, talebeleriyle birlikte hizmet-i imaniyeyi ifâ ettiğini her fırsatta dile getiriyor.

"Ben dahi ona başlarım" demektense "Biz dahi ona başlarız" ifadesi, daha mütevaziyâne durduğu için "ben" yerine "biz" tercih edilmiştir. Bunlarla birlikte başka mânâlar da murâd olabilir.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 15836 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

mstfsnr

Birde benim anladığım burada dil bilgisi açısından ince bir kaide var. Ba-i Car denilen Besmelenin başında ki "B" harfi "ile, yani beraberlik" anlamı katıyor. "ona" derken "bismillah (Allah'ın adı ile)" kasdediliyor. Eğer "onunla" dense o zaman "Biz dahi başta onun(Allah'ın adı ile)la başlarız" denilse 2 defa beraberlik manasını veren "ile ile" yan yana gelip cümlenin ahengi bozuluyor. Biz dahi başta ona (Allah'ın adı ile) başlarız" deniyor ve aheng bozulmuyor. Ben böyle anladım burayı. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...