Block title
Block content

Birinci Söz'de geçen, "nihayetsiz aczin ve fakrın" deniyor. Acz ve fakrımız nelerdir? "...Ta bütün kainatın dilenciliğinden kurtulasın" sözünden ne anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir insanın muhtaç olduğu her şey, onun ne kadar fakir olduğunu gösteriyor. Zira fakirliğin ölçüsü ihtiyaç nisbetindedir.

Bu sonsuz denebilecek kadar çok olan ihtihaçlarımızı gidermek için ise, güç yetirecek bir iktidardan mahrumuz. Bu durum ise aczimizi ifade etmektedir.  Mesela yağmura muhtacız ancak yağdırmaktan da aciziz.

Bütün bu ihtiyaçlarımızı giderecek olan ise, bizim ve alemlerin Rabbi olan Allah'tır. Onun dışında hiç bir kuvvet ve kudret bu ihtiyaçlarımıza cevap veremez.

Allah'tan başkasına yapacağımız müracaatlar bir çeşit dilenciliktir. Dileniriz, acnak  hiç bir cevap alamayız.

Allah'tan istememiz ise bir dilenme değildir. Zira o bizim Rabbimiz ve sahibimizdir. Annemizden ve babamızdan bir şey istememiz bir dilencilik olmadığı gibi, asıl sahibimiz ve malikimiz olan Allah'tan istemek de bir dilencilik değildir, bir şeref ve izzettir. Madem her şeyin anahtarı ondadır, öyle ise ona müracaat edelim. Ona müracaat eden, başkasına muhtaç olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

karolin
ve men yetevekkel alellahi fe innellahe azızün hakım ...Enfal 49 Sanki Üstad 1.sözde bu ayeti tefsir etmiş..Kim Allaha tevekkül ederse,Şüphesiz Allah Aziz ve Hakimdir..Bu ayetin tefsiri sadedinde de;Allaha tevekkül eden zilletten korunur denilmiş.Demekki Allahın ismini almak,tevekkülle bağlantılı.Bu ise aczimizi ve fakrımıza Allaha rabtedip,Ona tevekkül etmeye yöneltiyor..Doğru mu anlamışım?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Doğru bir bakış açısı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...