Birinci Söz'de Üstad, Halıkımızın bize olan ihsanlarına karşı, bizim de zikir, şükür ve fikir ile mukabelede bulunmamız gerektiğini söylerken, neden fikir ortada olmasına rağmen, sıralamada üçüncü olarak zikretmiştir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada, zikir ve şükür kavramları birer kelime ile tarif edilirken, fikir kavramı daha uzun bir şekilde tarif edilmiştir. Uzun olan tarifin sonraya bırakılması üsluba zarar vermediği gibi, bir kolaylık sağlamıştır. Nitekim konuşmacılar da bu metodu kullanmaktadırlar. Kısa olan açıklamaları öne alıp, uzun olan açıklamaları sonraya bırakırlar.

Diğer taraftan; zikir, fikir ve şükür kelimeleri, yalnız yemekte dile getirilen tesbihler değildir. Hayatımızın her diliminde, her zaman ve her durumda tekrar edilmelidir. Bu tekrar için de illâ bir sıra takip etmek gerekmez. Zikri icâb eden durum için zikir, fikri gerektiren durum için, fikir ve şükrü gerektiren durum için de şükretmek gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şeref askar

Bir başka sebebi şu olabilir. Fikir etmek meselesinin sadece zikir ile şükür arasındaki zamana münhasır olmayıp şükürden sonra da hatta önce de devam etmesi gerektiğine işaret etmekle beraber ayrıca zikrinde bir şükür ve şükrün de aynı zamanda bir fikir olduğunuda anlayabiliriz. Özelden genele bir sıralama yapılmış. Çünkü Ninette münimi hatirlamak şükürdür. Zikirde bir hatırlamadır. Her hatırlama ve şükürde bir zihni ve kavli bir tefekkürdür.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...