Block title
Block content

Birinci Söz'de Üstad neden "Bismillah her hayrın başıdır." diyerek izah yapıyor, "Bismillahirrahmanirrahim" denilse daha iyi olmaz mıydı?..

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela: Üstadımız Bediüzzaman Hazretleri Birinci Söz’de "besmele"nin sadece ilk kısmını ele alırken On Dördüncü Lem’a'nın İkinci Makamında "Er-Rahman" ve "Er-Rahim" isimleriyle de tefsir ettiğini görmekteyiz. Zaten bu risaleyi Üstadımız Lem’alardan sonra ikinci olarak Birinci Söz’ün ahirinde de yazılmasını uygun görmüştür. Böylece "besmele" bir bütün olarak işlenmiştir.

İkincisi: Risale-i Nur bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Risalelerin bir kısmı bir kısmını şerh edip, manaların açılmasına kuvvet vermektedir. Risale-i Nur’da besmeleye temas eden mevzuları toplasak belki küçük bir kitapçık haline gelebilir. Örneğin, İşaratü'l-İ’caz’daki besmele izahları, Rahman ve Rahim isimlerinin tecellilerini anlatan bölümler Birinci Söz ve On Dördüncü Lem’a'nın İkinci Makamı bir bütün halinde değerlendirilmelidir.

Üçüncüsü: Bismillah yerine "Bismillahirrahmanirrahim" denilmesi daha faziletlidir. Fakat Birince Söz’de Üstadımız Cenab-ı Hakk’ı sadece “Allah” ism-i şerifiyle nazara vermeyi murad etmiş olabilir. Allah, ism-i camidir. “Allah” denildiğinde, bütün kemal sıfatları ve isimleri kendinde bulunduran Zat-ı Akdes akla gelir. Rahman ve Rahim’de ise daha özel manalar ortaya girer.

Dördüncüsü: Üstadımızın bir hatırası konuya ışık tutacaktır:

Namazı uzun, zor ve zahmetli bulan birine, “Sen farzları kıl, sünnetleri ben senin yerine kılarım.” diyor. Bu zât, epey zaman sadece farz namazlarını kılıyor. Fakat daha sonra, bir gün vicdanlı ve şefkatli bir düşünceyle, ihtiyar ve hasta Hocaefendiye acıyor. Yani şefkat iletişimi gerçekleşiyor, gelip diyor ki: “Artık benim sünnetleri kılmasanız da olur. Çünkü ben onları da kılmaya karar verdim…”(1)

Elhasıl, "bismillah"ı diyen bir insana gerisini getirmek hiç de zor olmaz. Üstadımız Risalelerde Peygamberimiz (asv)'in hadislerinde tavsiye ettiği “kolaylaştırmak, zorlaştırmamak”(2) şeklindeki eğitim metodunu takip etmektedir.

Dipnotlar:

(1) bk. Vehbi VAKKASOĞLU, İz Bırakanlar, Mustafa Osman, Nesil Yayınları, s. 117.

(2) "Müjdeleyin, nefret ettirmeyin; kolaylaştırın zorlaştırmayın." (Müslim, Cihâd, 1732)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3752 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...