Block title
Block content

Birinci Söz'ün sonunda denildiği gibi, Allah namına vermeyen dinsizlerden bir şey alınmaz mı? Mesnevi-i Nuriye'de açıklanan zaruriyat yoksa haram mıdır? Etrafımızdaki akrabalar bu bahse giriyorsa, misafir olursak ne yapmalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah namına almak ve Allah namına vermek, nimetlerin üzerinde Allah'ın kudret ve rahmet elini görmek demektir. Nimetleri, sebeplerden değil, Allah’tan bilmeyi ifade eden bir cümledir.

Allah namına vermemek iki türlüdür: Birisi, inkar ve imansızlıktan gelen ve nimetleri sebeplerden bilmekten gelen; diğeri ise, imanın zaafından gelen gaflet sebebi ile nimetlerin üstündeki kudret ve rahmet elini görmemekten gelen boyutudur.

“Allah namına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız.” cümlesi ile,  iman ehlinin şayet ihtiyaç ve zaruret gibi durumları yoksa, bu gibi gafil insanlardan, yani Allah namına vermeyenlerden bir şey alıp vermemesini tavsiye ediyor.
Ama zaruret ve ihtiyaç sahibi ise, o gafil adamın üstünde Allah’ın kudret ve rahmet elini görüp, nimetin gerçek sahibinin o kudret ve rahmetin eseri  olduğunu idrak edip onun ismi ile alabilir.

Allah’ı iman ile tanımayan gafil insanlardan zaten almak ve vermek haramdır. O gibi adamların kestiği de yenmez, verdiği de alınmaz. Ama zaruret varsa, o zaman cevaz var.

Bir de, her insanın, Allah namına verip vermediğini tam olarak bilmemiz mümkün olmadığından, hüsnüzan ile onun Allah namına verdiğini kabul edip Allah'ın adıyla alabiliriz. Buna misal olarak, Resulullah Efendimize (asm): "Bize et getiriyorlar; keserken besmele çekip çekmediklerini bilmiyoruz. Bunu yiyelim mi? Yemeyelim mi?" diye sorulmuş; Allah Resulü (asm): "Allah`ın adını anın ve yiyin!" buyurmuştur.

Üstad  Hazretleri bu hadisin manası olabilecek şekilde buyuruyor ki:

"Hem veren Bismillah demeli, hem alan Bismillah demeli. Eğer o Bismillah demiyor, fakat sen de almaya muhtaç isen, sen Bismillah de, onun başı üstünde rahmet-i İlahiyenin elini gör, şükür ile öp , ondan al.”(1)

Akrabaların yakınlığı, durumları, bakış açılarını esas alarak konuşulabilir. Zaman ne anlattığından çok Nasıl anlattığın zamanıdır. Dikkatli olmak gerekir.

(1) bk. Sözler, Birinci Söz

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 5191 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

mezunburak
İslam kaynaklarında kafirlerden bir şey alınmasına mani var mıdır? Haram olduğuna delil var mıdır?İnanmayan bir ailede yaşayan bir insanın her yediği haram mıdır?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mezunburak

http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=85559 linkindeki cevapla verdiğiniz cevap çelişiyor."Allahı iman ile tanımayan gafil insanlardan zaten almak ve vermek haramdır" diyorsunuz ama orda alınır deniyor?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Burada, gafil insanlardan bahsediyor. Yani nimeti kendisine mal eden insanlardan bahsediliyor. Bu üstadın bir içtihadıdır. Aynı zamanda alışverişte bize bir ölçü verilmiştir. İnanan insanlar varken, gafil ve dine düşman insanlardan alış veriş yapmak ne kadar doğru olabilir. Burada kesinlikle alınmaz, alınması haramdır, denmiyor. Ama inanan insanlar varken, gafillerden almak ne kadar doğru olur. Sonra kampanyalar başlatılıyor. Bilmem şunlar şunlar yahudi malıdır, bunlar din düşmanlarının mallarıdır, almayın denmeye başlanıyor. Üstadımız bu içtihadı ile bu gibi sorunların kapısını önceden kesmiş oluyor. Sizin söz konusu ettiğiniz yerde ise, dinin bir hükmünden bahsediliyor. Kafirle ticaret yapılabilir, deniyor. Bu durum, kafirle ticaret yapın, müslümanları ihmal edin demek değildir. Müslüman varken ve onun menfaati söz konusu iken, kafir nasıl olur da tercih edilir?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...