Birinci Şua, Şualar kitabında neden en başta değil de kitabın ortalarında; Üstad'ın bu noktada tavsiyesi var mı, yoksa başka bir neden mi var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur Külliyatı, müellifin tercihine göre bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümlere ayrılmada, şüphesiz bir takım incelikler söz konusudur. Mesela;

• Sözler, otuz üç sözden meydana gelir. Otuz üç adedi, zikir ve tesbihte önemli bir adettir.

• Birinci Söz besmeleyi anlatır. Besmele ile başlamak son derece yerindedir. Zira, besmele her hayrın başıdır.

• İkinci Söz imanı, Üçüncü Söz ibadeti anlatır. İmanın ibadetten önce anlatılması uygundur. Dördüncü Söz ise, en temel ibadet olan namazı anlatır. Zira, namaz dinin direğidir.

• Yirmi Altıncı Söz olan Kader Risalesi başlarda değil, sonlarda yer almıştır. Zira böyle derin bir konu için önce alt yapının hazırlanması gerekir.

• Sözler, Mektubat gibi risaleler daha çok imani konulara, lahika mektupları ise hizmet düsturları gibi sosyal konulara temas eder.

• On Üçüncü Lem’a on üç işaretten meydana gelir. Bu Lem’a Besmele ile beraber on üç ayetten meydana gelen Felak ve Nas surelerini tefsir eder...

İşte bunun gibi Birinci Şua risalesi de sonda yer almasının şüphesiz bir takım hikmetleri mevcuttur.

Birinci Şua, Risale-i Nur'dan haber veren otuz üç ayet-i kerimeyi konu alır.

Ayeti kerimenin ifadesiyle, "... Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır." (Enam, 6/59) deniliyor. Madem Kur'an-ı Kerim böyle buyuruyor. Elbette ahir zamanda Risale-i Nurların yapmış olduğu bu fevkalade hizmetten Kur'an'ımız bigane kalamaz, ondan bahsedecektir.

İşte Risale-i Nur'arı henüz tam okumamış, mahiyetinden habersiz olan bir kısım insanlar, bu eserleri ilk okuduğunda ve Kur'an-ı Kerim'in otuz üç ayetiyle Risale-i Nur'a işaretini gördüklerinde psikolojik olarak itiraza başlayabilirler. Ama altyapıyı hazırladıktan sonra, yani bu eseri baştan sona kadar okuyup sıra Birinci Şua'ya gelip okusa, o zaman hakikaten bu eserlerden Kur'an'ın ve Resulullah (asm)'ın bahsetmesi gerektiği fikri kendilerinde hasıl olur.

İşte bir kısım Risaleleri bu perspektiften değerlendirince, o zaman Risalelerin ve Müellifinin hakikaten ism-i Hakime tam mazhariyetlerini müşahede etmekte ve kişinin bunları takdir etmesi bir gereklilik halini almaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

rizxkon
teşekkür ederim dua ile.....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
birfakiradam
2009 YILI itibari ile 12 yıldır Risale-i Nur eserlerini Cenab-ı Hakk'ın ihsanı ile okuyorum ve çok istifade ediyorum. Risale-i Nurları tanıdığım ve okuduğum ilk yıllarda külliyatı birkaç defa bitirdiğim halde ve 1. ŞUA da hem şualarda hem de S.T.GAYBİ'DE geçtiği halde Kur'an'ın Risalelere işareti var diye hiç bir şey dikkatimi çekmemiş ve görememiştim. daha doğrusu Cenab-ı Hak lütuf ve ihsanıyla bana göstermemiş. çünkü o zamanlarda böyle şeyleri görseydim belki şimdi bu defineden mahrum kalacaktım. Elhamdulillah Her şeyde bir hayır değil çok hayırlar olduğunu gördüm. Bazı meseleleri güya Risale-i Nurlardaki ehemmiyeti göstermek niyeti ile yeni kişilere ifade etmek onların önyargı ile bakmalarına veya bu mevzuları fikren kabülde zorlanıp kaldıramamalarına sebep olabilir. Adeta 5 kg.'ı zorla kaldırabilen bir çocuğa 20 kg. yüklemek gibi olur. Öyle tahmin ediyorum ki Üstad Hazretlerinin buna benzer mevzuları çok açık ifade etmemesindeki sebepler de bunlar olsa gerek.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
risalelerin sırası dahi kusursuz güzel cevap
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...