"Birinci suretteki adam, faraza hubbu cahı kalbinden çıkarmazsa, fakat ihlâsı ve rıza-yı İlâhîyi esas tutmak ve hubbu cahı hedef ittihaz etmemek şartıyla,.." İzahı; bir kişide "hubb-u cah" ve "ihlas", nasıl birlikte barınabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her insan farklı fıtratlarda yaratılmıştır. Kimisinde cimrilik damarı ağır basarken, kimisinde de eli açık ve cömert bir fıtrat ağır basabiliyor. Bazılarında da kendini sevdirme damarı, başkasının takdirini kazanma duygusu ağır basabilir. İşte kendisinde bu duygu ağır basan insan için, Üstad bir çıkış yolu gösteriyor ve o duygunun yönünü değiştir, diyor.

Yani, "Madem teveccüh arıyorsun, sevilmek beğenilmek istiyorsun; öyle şeyler yap ki, Allah, Peygamber (asm) ve büyük zâtların teveccühünü ve iltifatını kazanasın."

Bu duygunun varlığı günah değildir; onu yanlış yerlerde kullanmak günahtır. Zira insanda adavet, nefret ve şehvet duygusu vardır. Bu duygular kontrol altına alınmak ve meşru dairede kullanılmak şartıyla bir mahsuru olmadığı gibi, sevabı da vardır. İşte hubb-u cah duygusunu da bu zaviyeden değerlendirmek lazımdır. Bu konu için Dokuzuncu Mektub'a bakılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Risalelerden verdiğiniz her cevap kalbimi heyecendan pıt pıt attırıyor hele takıldığım yerlerde yardıma koştuğunuzda cevapla karşılaştığımda içimde derin bir sevinç yaşıyorum Allah'da sizleri dünyada ve baki alemde sevindirsin
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Manevi makama sahip olma biraz tehlikeli değil mi?Dünya makamlarını elde edemiyor,sonra belki evliyalık;belki birnevi mehdiliğe soyunuyor.Bu maddi makamdan da tehlikeli.Üstadın anlattığı daha başka birşey mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
"Fakat ihlâsı ve rıza-yı İlâhîyi esas tutmak ve hubbu cahı hedef ittihaz etmemek şartıyla" cümlesi ile beraber düşünmek gerekir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...