"Biriniz bana en büyük bir hakaret yapsa ve şahsımın haysiyetini bütün bütün kırsa, fakat hizmet-i Kur’aniye ve imaniye ve Nuriyeden vazgeçmezse, ben onu helal ederim, barışırım, gücenmemeye çalışırım." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"...Sizi kasemle temin ederim ki, biriniz bana en büyük bir hakaret yapsa ve şahsımın haysiyetini bütün bütün kırsa, fakat hizmet-i Kur’aniye ve imaniye ve Nuriyeden vazgeçmezse, ben onu helal ederim, barışırım, gücenmemeye çalışırım." (Şualar, On Dördüncü Şua)

Üstad'ımız bir mürşid-i küll olarak talebelerini her türlü müspet hislerle donatıp, menfi hislerden arındırmayı esas tuttu. Bu vadide önce kendi nefsini terbiye edip, sonrasında diğer insanların terbiye edilmesi metodunu irade etti. Bu mektubta da talebelerin küsme ve darılma hastalığından kurtulmaları için kendisinden misal vermiştir.

Davası iman ve İslam olan birisinde şahsiyetçilik bencillik olmaz. Onun bütün davası ve gayreti iman ve İslam’ın yücelmesi ve kuvvet kazanmasıdır. İslam’ın yücelmesinde çalışan diğer kardeşlerinden bir hakaret bir yanlış görse dahi, aynı maksada hizmet etmelerinin hatırına onu affeder. Onunla irtibatı kesmez, bencillik ve haysiyet davası gütmez.

Şayet omuz omuza verdiği kardeşinden bir yanlış gördüğünde onu terk edip onunla ipleri koparıyorsa, bu şahıs için haysiyet ve benlik davası İslam davasından daha öndedir demektir.

Aynı mealde bir mektup:

"Kardeşlerimden rica ederim ki:

Sıkıntı veya ruh darlığından veya titizlikten veya nefis ve şeytanın desiselerine kapılmaktan veya şuursuzluktan, arkadaşlardan sudur eden fena ve çirkin sözleriyle birbirine küsmesinler ve 'Haysiyetime dokundu.' demesinler. Ben o fena sözleri kendime alıyorum. Damarınıza dokunmasın, bin haysiyetim olsa kardeşlerimin mabeynindeki muhabbete ve samimiyete feda ederim." (Lem'alar, Yirmi Sekizinci Lem'a, On Altıncı Nükte)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...