“Birisi: Bir gün bir duada, "Ya Rabbi! Cebrâil, Mikâil, İsrâfil, Azrâil hürmetlerine ve şefaatlerine, beni cin ve insin şerlerinden muhafaza eyle..." Burada bahsedilen dua hangi duadır; mahiyeti ve hususiyeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Birisi: Bir gün bir duada, 'Yâ Rabbi! Cebrail, Mikâil, İsrafil, Azrail hürmetlerine ve şefaatlerine, beni cin ve insin şerlerinden muhafaza eyle!' meâlindeki duayı dediğim zaman, herkesi titreten ve dehşet veren Azrail namını zikrettiğim vakit, gayet tatlı ve tesellidâr ve sevimli bir hâlet hissettim, Elhamdü lillâh dedim. Azrail'i cidden sevmeye başladım. Melâikeye iman rüknünün bu cüz'î ferdinin pek çok meyvelerinden yalnız bir cüz'î meyvesine gayet kısa bir işaret ederiz."(1)

Paragrafı incelediğimiz zaman, bu duanın Üstad Hazretlerine ait bir dua olduğunu anlıyoruz. Duanın mahiyeti zaten paragraf içinde ifade ediliyor. Dört büyük melek tevessül edilerek cin ve insin şerlerinden muhafaza isteniyor.

Duanın hususiyeti ise, Üstad Hazretlerine özgü bir dua olmasıdır. Biz de Üstad Hazretlerine iktida ederek bu duayı vird edinebiliriz.

(1) bk. Şualar, On Birinci Şua, On Birinci Mesele.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...