Block title
Block content

"Bir tek adam, bir tek kelimeyle bir milyon kebairi birden işler. Ve milyonlarla insanı dinlettirmekle günahlara sokar." Bu ifadeyi nasıl anlamalıyız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Âhir zamanda bir şahsın hatiât ve günahlarının gayet dehşetli bir yekûn teşkil ettiğine dair rivayetler vardır. Eskide, 'Acaba âdi bir adam, binler adam kadar günah işleyebilir mi? Ve o ahir zamanda bildiğimiz günahlardan başka hangi günahlardır ki, kâinatın heyet-i mecmuasına dokunur, kıyametin kopmasına ve dünyaları başlarına harap olmasına sebebiyet verir?' diye düşünürdüm. Şimdi bu zamanda müteaddit esbabını gördük."

"Ez cümle: Müteaddit o vücuhundan radyomla anlaşıldı ki, o bir tek adam, bir tek kelimeyle bir milyon kebairi birden işler. Ve milyonlarla insanı dinlettirmekle günahlara sokar."

"Evet, küre-i havanın yüz binler kelimeleri birden söyleyen ve bir dili olan radyo unsuru, nev-i beşere öyle bir nimet-i İlahiyyedir ki, küre-i havayı bütün zerratıyla şükür ve hamd ü senayla doldurmak lazım gelirken, dalâletten tevellüd eden sefahet-i beşeriye o azim nimeti şükrün aksine istimal ettiğinden, elbette tokat yiyecek."(1)

Burada geçen radyo yerine televizyon, gazete, bilgisayar ve cep telefonunu koyacak olursak, mesele daha iyi anlaşılır...

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (42. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

karolin
Radyo,tv yada gazete ne kadar şerli düşünce aşılarsa aşılasın kumandası bende değiştiririm.Yani onların şerleri neden külli bir günah oluyor?Her tv izleyen ,her zararlı düşünceye kapılıyor mu?Yada menfi Program yapanlar ;tüm insanların günahına nasıl giriyor?Herkes bu tip adamları dinlemiyorki? ..Ve milyonlarla insanı dinlettirmekle günaha girer...diyor.Her dinleyen;her yanlış fikri kabul etmezki ?Böyle çok insanlar çıktı karşıma ;"He he" dedim geçtim.Kabul de etmedim.Durum böyle olunca o adam niye günaha giriyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Her izleyen izlediği şeye kapılmaya bilir ama kapılanların sayısı milyonları bulabiliyor bu işin fikir boyutu. Şayet izlenen şey açık saçık ya da gıybet gibi sirayet eden günahlar ise hiç kurtuluş yok izleyen günaha girer.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...