Block title
Block content

“Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız.” denilerek başlanıyor ve bu konuda yapılan güzel ve doyurucu açıklamalara Lem’alardan da açıklama ekleniyor. Besmele üzerinde bu kadar önemle durulmasının hikmeti nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Önce şunu ifade edelim: “Bismillah her işin başıdır.” denmeyip de “... her hayrın başıdır.” denilmesinde ince bir mesaj vardır. Demek ki, hayır olmayan şeylere başlarken "besmele" çekilemez. Mesela, bir hırsız yaptığı soyguna "besmele" ile başlayamaz. O halde, insan öyle işler yapmalıdır ki onlara "besmele" ile başlayabilsin; bunlar da ancak hayırlı işlerdir.

İnsanların faydalanacakları ilmî eserler yazmak da büyük bir hayır olduğundan, bütün İslam alimleri eserlerine "besmele" ile başlamışlardır. Bununla da yetinmeyip hamdele ve salveleyi de eklemişlerdir. Yani Allah’a hamd ve Onun sevgili Peygamberine salatü selam ile eserlerine başlamışlardır. Üstad Hazetleri de Muhakemat’ta, Mesnevi-i Nuriye’nin bazı bölümlerinin başlangıcında ulemanın bu adetini devam ettirmiştir.

Besmelenin sırlarına dair Lem’alarda yazdığı çok yüksek bir dersi de, makam münasebetiyle, buraya almıştır. Bu bölümde "besmele"nin altı sırrı izah edilirken, çok ince hakikatlere dikkat çekilmiş ve böylece besmeleyi okurken ondaki bu yüksek hakikatleri de nazara almamız bizlere ders verilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ADEMayaz
Biz dahi onunla başlarız demiyor da biz dahi ona başlarız diyor. Bunun bir hikmeti var mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

BİSMİLLÂH her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Birinci Söz

Üstad Hazretleri "Başta ona başlarız" ifadesi ile besmelenin başlı başına bir hikmet denizi olduğunu önce bunun anlaşılması gerektiğini ihtar ediyor olabilir. Nitekim Birinci Söz, On Dördüncü Lema'nın İkinci Makamı gibi risaleler besmelenin bu cihetini izah ediyor. 

"Onunla" ifadesi besmele ile başlamak manasını ifade ederken "ona" ifadesi bizzat besmelenin kendi manalarına başlamayı ifade eder. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ufukalem
BİZ DAHİ ONUNLA değil de ONA BAŞLARIZ denmesinin izahını çok güzel yapmışsınız bence. İlave olarak: Bismillah'taki -bi, hem "ile" hem de "-e,-a" manalarına geliyor zaten. Dolayısıyla "Allah'ın adıyla" diye de "Allah'ın adına" şeklinde de çevrilebiliyor diye biliyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...