"Bitlis, Tiflis, birbirinin kardeşidir... Ben de gelip burada medresemi açacam." demişti Üstad. Kendisi açamadı ama talebeleri açtı. Peki, Üstad'ın Medresetü'z-Zehra isteği bir VASİYET olarak geçerli mi? Böyle bir üniversite açmak mümkün müdür?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad'ın temenni ve arzusu, talebeleri için bir emir, bir misyon olmalıdır. O temenni ve arzunun tahakkuk etmesi için talebeleri canla başla çalışmalıdır. Zaten Üstad Hazretleri boş ve tatbiki mümkün olmayan şeyler ile meşgul olmaz. Şayet Üstad bir şeyi temenni ve hayal ediyorsa, izni İlahi ile o şeyin tatbiki mümkündür.

Nitekim Risale-i Nurlarda Üstad'ın bildirdiği birçok şey tahakkuk etmiş, aynı ile isabetli çıkmıştır. İnşallah bu üniversite ve medrese projeleri de en haşmetli bir şekilde tahakkuk edecektir. Bunun numune ve işaretleri de zaten çıkmaktadır.

Rusya'da birçok Nur dershanelerinin açılması, iman hizmetinin hızla inkişaf etmesi bir karinedir inşallah.

Diğer yandan, içinde bulunduğumuz konjonktür de Ütad'ın bu projesinin haklılığını sergilemektedir. Yirmi beş senedir yaşanan bu kardeş kavgalarının durmasında, eğitim alanında atılması gereken önemli adımlardan biri olarak görüyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...