"Biz dahi, 'Bismillâh' demeliyiz. Allah nâmına vermeliyiz. Allah nâmına almalıyız. Öyle ise, Allah nâmına vermeyen gàfil insanlardan almamalıyız." Besmeleyi dil ile söylemediğimiz zaman, Allah namına alıp vermiş olmaz mıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Besmele, Allah’ın adı ile hareket etmek manasına geldiği için, mümin her işine Allah’ın adı ile başlamalıdır. Bu manayı insana ders vermek için Allah, kelamına bu mübarek ayeti ile başlıyor. Özellikle her surenin başında tekrar tekrar ifade ediyor. Yani Kur’an ve surelerin "besmele" ile başlaması insana manen diyor ki; "Her işinizde ve amelinizde benim adımla, benim namımla başlayın ve benim rızam dairesinde hareket edin!"

Allah, ayetlerini gönderirken, lafzını terk etmemiş ise, bizim de terk etmememiz gerekir; unutmak müstesnadır.

Yani kasdi bir şekilde besmeleyi dil ile söylememek olmaz. Nasıl namazın kıraatinde dil ile okumak farz ise, aynı şekilde besmeleyi dil ile ifade etmek, kalp ile yetinmemek de bir zaruret, bir gerekliliktir diyebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Yani biraz daha açabilirmisiniz.mesela ben diyelimki birine bir bardak su veriyorum.Suyu uzatırken "Bismillah" mı demem lazım sesli olarak?ve 2.sorumda Allah namına vermeyen gafillerden almamalıyız diyor üstad.bir insan bana su uzatırken bismillah deyip demediğini bilmiyorum ne yapcam?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...