Biz de Üstad gibi, hayırlı işlerde, "Ecel birdir tagayyür etmez." diyerek, kendimizi muhafazaya çalışmadan hareket edebilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, bir hususta sebeplere ve imkânlara müracaat etmek fıtraten vaciptir. Bu vacip ifa edilmeden yapılan bütün teşebbüsler yanlış ve hatalıdır. Sebepleri atlayarak yapılan tevekkül, tevekkül değil, tembellik ve tedbirsizliktir ki, bu caiz değildir.

İkincisi, Allah yolunda malınızı harcayın da kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın ve hep güzel davranın. Çünkü Allah güzel hareket edenleri sever." (Bakara, 2/195)

Bu ayet insanın tedbirsiz bir şekilde rastgele hareket etmesini kerih görüyor. Ben nasıl olsa Allah yolundayım, diyerek kendimizi tehlikeye atmamız uygun değildir.

Üçüncüsü, fedakarlık ancak sebepler sukut ettiği, başka bir çıkış yolu kalmadığı zaman güzeldir. Sebepler sukut etmeden yapılan fedakarlık ve meydan okuma kahramanlık değil donkişotluk olur.

Dördüncüsü, Üstad Hazretleri hem sebeplerin sukut etmesi hem de İslam’ın izzetini muhafaza etmek için meydan okumuş ve ölümü hafife almış. Şayet o şartlar ve o ortam bizde de hasıl olursa, o zaman Üstad Hazretlerini taklit edebiliriz. Yoksa, "Madem Üstad Hazretleri böyle yapmış ben de yaparım." demek doğru değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

abdurahmann
masaallah! Allah razi olsun abilerimizden.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...