Block title
Block content

"Biz ve muhakematımız, onun haricinde olamaz ki, mazi mesafesinde bir âyine tarzında olsun." Burada geçen "muhakemat" ne demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Muhakemat" burada bizim düşüncelerimizi, kararlarımızı, seçimlerimizi temsil ediyor. Yani insan önce düşünür sonra karar verir ve en sonunda da seçer ve Allah bunları daha olmadan önce bilir ve kader defterine kaydeder.

Allah’ın, daha vuku bulmadan önce bunları bilmesi ve kader defterine kaydetmesi, insanın özgür iradesi ve seçimleri üzerinde bir baskı bir cebir bir zorlama oluşturmaz. Zira ilim maluma tabidir. Yani Allah insanın ne düşüneceğini neyi seçeceğini bildiği için yazıyor, O yazdığı ve bildiği için biz düşünüp seçmiyoruz.

Allah’ın ilmi zamanın üstünde olduğu için, zamanın bütün boyutlarını bir görür bir tutar. Yani Allah’ın ezeli ilmi için geçmiş, gelecek diye bir kayıt söz konusu değildir; O geçmiş ve geleceği şimdiki zaman gibi görür ve bilir. Ama insan zamanın içinde ve kayıtları altında olduğu için, geleceği yaşamadan bilemez. İnsan zamanın boyutlarını yani mazi, hâl ve istikbali sıra ile yaşamak zorundadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Paylaş

Yorumlar

Adem68474

İşte şu âyine şu vaziyette onun irtisamında, o mesafelerde cereyan eden hâlât birbirine mukaddem, muahhar, muvafık, muhalif denilmez.  ~RN-Sözler/521~MUHALİF denilmez ifadesi hakikakatte neyi ifade ediyor

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Muaahhar, zamanın gelecek kipi; muvafık, zamanın şimdiki hal boyutu; mukaddem  ise, zamanın mazi boyutudur. Muhalif ise bu zaman içindeki tertipten, bu boyutların bir birlerini kayıtlayıp kısıtlaması anlamındadır. Yani geçmiş geleceği, gelecek de geçmişi bilemez, göremez anlamındadır. Bütün bu kayıtlar zamanın içinde olan mahlukat için geçerlidir. Zamandan münezzeh olan İlahi ilim için bu kayıtlar geçersizdir. Yani Allah kaderi çizerken zamanın tertibine mahkum değildir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...