"Bizim halimiz şimşekler gibidir; bazan görünür, bazan saklanır." Şimşek her zaman görünmüyor mu, konuyla şimşeğin alâkasını açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hazret-i Yâkuptan sorulmuş ki, 'Niçin Mısır’dan gelen gömleğinin kokusunu işittin de yakınında bulunan Kenan Kuyusundaki Yusuf’u görmedin?' Cevaben demiş ki: 'Bizim halimiz şimşekler gibidir; bazan görünür, bazan saklanır. Bazı vakit olur ki, en yüksek mevkide oturup her tarafı görüyoruz gibi oluruz. Bazı vakitte de ayağımızın üstünü göremiyoruz.'”(1)

Şimşek; zifiri karanlığı bir anda aydınlatır, her taraf yine karanlığa bürünür. İnsanın etrafını görebilmesi de şimşeğin o anlık aydınlığına bağlıdır, yoksa yolunu göremez.

Hazret-i Yakub (as) burada; “Bizim mu’cize göstermemiz, ilahî ihsanla mümkündür, ona bakar. İlahî ikram olursa, Allah’ın inayeti imdadımıza yetişirse bazı hakikatleri sezer, şeyleri görebiliriz. Allah’ın inayeti gelmezse biz de sizin gibi aciz bir beşeriz” dersini veriyor.

Hz. Yakub (a.s) ilahî yardımı şimşeğe benzetiyor. İlahî inayet geldiğinde Yusuf'un kokusunu çok uzaklardan duyabiliriz, ama ilahî yardım olmadığında her insanda olduğu gibi biz de yanı başımızı göremeyiz. İlahî yardım da âdetullah ve hikmet gereği sürekli değil ara sıra gelir.

Burada ilahî yardımın mu’cize mânasında ara sıra vuku bulması ile şimşeğin anlık çakması arasında bir benzetme yapılıyor.

(1) bk. Mektubat, On Beşinci Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...