"Bizim memlekette eskide arefe gününde bin İhlâs-ı Şerif okurduk." Üstad hadiste bu şekilde buyurulduğunu değil de memlekette müstahsen bir adet olduğunu ifade ediyor. Bu Üstad'ın ilmi şahsiyetini zedelemez mi? Sünnet denseydi daha çok uygulanmaz mıydı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hadis temelli bir örfün bir geleneğin zikredilmesi, ilme aykırı bir durum değil ki Üstad Hazretlerinin ilmi şahsiyetinin istihfafına veya zedelenmesine sebep olsun.

Arefe günü bin defa İhlas suresini okumak, selef-i salihinden gelen ve sünnet olan bir âdettir. Farz, vacip ya da müekked bir sünnet değildir. Bu nedenle bu sünnet fazla yayılmamış ve unutulmaya yüz tutmuştu.

Başka bir yerde bu konu ile alakalı doğrudan olmasa da “Arefe gününde müstahsen bir âdet-i İslamiyeye binaen Sure-i İhlası yüzer defa tekrar ederek okuyup...”(1) demek suretiyle bu tarz ihlas v.s faziletli sureler ve salavatların okunmasının müstahsen bir gelenek olduğuna işaret etmiştir.

Üstadımız bu gibi faziletli ibadetlerin sünnette ve hadiste yerinin olduğunu bildiği halde, çok uygulanan bir ibadet olmadığından olsa gerek, hadis veya sünnet dememiştir. Bunda bazı ehl-i ilmin tenkidinin ve bid'at yakıştırmalarının önüne geçme gibi bir hikmet olma ihtimali yüksektir. Yoksa elbette bu konuda hadisin kaynak olarak gösterilmesi ve bu amelin "sünnettir" denmesi ibadete ayrı bir kudsiyet katacaktır.

Lakin unutulmuş bir sünnetin kaynağı da istenilen kuvvette olmaması durumunda, ya samimi veya samimi olmayan ilim ehli kişilere tenkit kapısını açmaya vesile olmaktadır. Bu hikmetten dolayı, Üstadımız bu sünnet için "örfi ve mahalli bir adet" yakıştırmasıyla yayılmasına vesile olmuş, daha sonraları bunun sünnet olduğu ve hadislerde de yerinin olduğu ortaya çıkarak yayılımı sağlanmıştır.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Altıncı Mektup, Dördüncü Mebhas.

Konuyla ilgili hadis kaynakları için tıklayınız:

- "Bizim memlekette eskide arefe gününde bin İhlas-ı Şerif okurduk." Arefe günü İhlas Sûresi okumanın rivayetlerde yeri var mıdır?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Sunuy

Allah razı olsun güzel cevap

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...