"Bizim mesleğimizde sohbet-i suriye ehemmiyeti azdır." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nur mesleğinde yüz yüze görüşmek yerine, Risale-i Nur'u okumak ve ondan azami istifade etmek daha ehemmiyetlidir, deniliyor. Esas olan Risale-i Nur'un tahkiki iman derslerini okumak ve bu hakikatleri kalp ve ruh dünyamıza yerleştirmektir.

Üstadımız kendini ziyaret etmek isteyenlere hep bunu tavsiye ederek "hem boşuna masraf etmeyin hem de güvenliğinizi riske atmayın" diyor. Malum o dönemlerde Üstadı ziyaret etmek hem maddi anlamda hem de güvenlik açısından müşkül bir durumdu. Üstadımız şefkatinden dolayı talebelerine "Beni ziyarete bedel Risale-i Nur'u çokça okuyun." demektedir.

Ayrıca, manen yakın olanların maddeten uzak olmaları bir anlam ifade etmez. Ehl-i hakikatin akıl, kalp, ruh ve manevi hisleri inkişaf ettiği için, maddi kayıtlardan ve zorluklardan sıyrılıp, maneviyatın kayıtsız, mekânsız ve zamansız iklimine girerek, birbirleri ile alaka ve iletişim kurabilirler. Onun için biri doğuda, biri batıda, biri dünyada, diğeri berzahta da olsa, aralarında irtibat ve iletişim sağlayabilirler. Onların irtibatını madde ve zaman sınırlandıramaz. Nasıl bugün dünyanın her yeri ile telsiz telefonlarla iletişim kurabiliyoruz. Demek madde içinde bile şu mana mümkün olursa, maddeden ve zamandan sıyrılmış kalp ve duygular için bu daha kolaydır.

İman ehli için Kur'an, bir merkez, bir alıcı-verici cihazı gibi, bütün inananların duygu ve düşüncelerini birbiri ile irtibatlandırıp, bir merkezden terbiye ediyor. Aynı meselelerde, aralarında ortak payda oluşturuyor. Kur’an öyle bir yerde ki, ona nereden bakarsan bak, aynı mana ve inceliği gösteriyor. Biri ahiretten Kur’an’a nazar eder, diğeri dünyadan, biri içinden bakar görür, diğeri Afrika'dan bakar aynı şeyi görür. Yani, Kur’an bir merkez gibi, bütün iman ehlini birbirleri ile irtibatlandırıyor.

Kur’an, âdeta bir operatör gibi, bütün mahlukata ve alemlere hatları uzanıyor. Herkes bu ağ bağlantısı ile dilediği yere bağlanıp, iletişim kurabiliyor. Tabi ki herkes manevi mertebesine göre bu iletişimden istifade eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Sohbet-i Suriye burada Suri kavramı;suratla aynı kök mü?Yani surat surata olan yüz yüze görüşme manasında.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Yüz yüze görüşme anlamında.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Suri ile surat aynı kök mü?Mana yakınlığı var.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Yüzeysel anlamına geliyor. Yüzeysel olmayan görüşme mana ve davayı anlayıp derinlemesine bir bağlılığı ifade eder. Suri ve surat burada yüzeyselliği ya da yüz yüz görüşmeyi ifade ediyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Kusura bakmayın,belki çok bunaltmış da olabilirim.Bendeki kelime kökeni yani etimoloji bilimine merağımdan sordum ve hâlâ zihnimde oturmadı.Burada surat yada suret veya surî kelimelerinin kökeni aynı mı,tek merak ettiğim bu.Yoksa zaten manası hepsinde de ' yüz yüze ' olarak yakınlık var.Ama kökeni aynı mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...