Bizim üniversite özel olması hasebiyle, sefahat çok yaygın, ben günde az da olsa Risale-i Nur okuyan, kendimi muhafaza etmeye çalışan biriyim, burada nasıl davranmalı, tebliğde nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sefahatin yaygın olduğu yerlerde, öncelikli vazifemiz; takva ile kendimizi muhafaza etmektir. Zararları def etmek, menfaatleri celbetmekten önce gelir. Bu yüzden takva ile kendimizi muhafaza etmek, hizmetten önce gelen bir husustur.

Risale-i Nurları tebliğ ederken, bulunduğumuz çevrenin şartları ve muhatabımızın ruh hali çok önemlidir. Öncelikle muhatabımızın ihtiyaç ve zaaflarını teşhis edip, sonra Risale-i Nurlar eczanesinden reçeteler sunmalıyız. Gelişi güzel ve teşhissiz bir şeyler vermek, bazen faydadan çok zarar verebilir. Bu yüzden öncelik olarak muhatabımızı tanımalıyız ve ona göre hareket etmeliyiz.

Risale-i Nur mesleği teenni ve itidal mesleğidir. Müspet hareket etmek, en temel vazifemiz olmalıdır. Mümkün mertebe siyasi olaylardan ve güncel tartışmalardan uzak kalınmalıdır. İman hakikatleri verilirken hiçbir şey muhatabın zihnini bulandırmamalıdır. Menfaatsiz ve siyasetsiz, safi bir şekilde verilen iman hakikatleri, muhatabı çabuk etkiler ve tatmin edici olur.

Ciğer satan bir tüccar gibi değil, elmas ve altın satan bir tüccar gibi; nahif ve nazik olmak gerekir. İlk tanıyanlar ekseri olarak Risale-i Nurlara değil, onu anlatan adamın haline ve tavrına dikkat kesilirler, bu yüzden anlatan adamın çok ince ve latif hareket etmesi gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...