Bizleri sair cemaatlar sohbetlerine çağırdığında gitmeli miyiz? Ya da bunlara karşı tavrımız nasıl olmalı, lütfen açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kişinin konumuna göre değişir. Ev sahibi konumunda olanların gitmesi doğru değildir. Ama misafir ve dinleyici konumunda olanların gitmesinde bir sakınca yoktur. Bir örnekle izah edelim:

Futbol maçlarına izleyici olarak gidenler, her maça gidebilirler. Buna bir engel olamaz. Ama herhangi bir maçta oyuncu olarak yer alanlar, kendi maçını oynadıktan sonra, başka maçlara da gideyim, onlara da yardım edeyim diyemez, zira kendi vazifesini ihmal eder.

Veya,

Hava kuvvetleri, kara kuvvetlerinin ve deniz kuvvetlerinin tatbikatlarını izlemek isteyen kişi üçüne de gidebilir. Ama hava kuvvetlerinde asker olan birisi, hele rütbeli biri ise, onun kara ve deniz kuvvetlerine de gideyim, biraz onlara da yardım edeyim demesi doğru değildir. Kendi vazifesini ihmaldir, her iki tarafa da zarardır. Kara kuvvetlerinden izin istense dahi, izin vermezler gelmesi için.

Bu misali hakikata tatbik ettiğimizde, kimin gitmesi gerektiği ve kimin gitmememesi gerektiği konusu netlik kazanmış olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...