"Böyle nüshaları çoğalan nevilerin ehemmiyetli vazifeleri ve kıymetleri vardır. Evet, bir kitap, kıymeti nisbetinde nüshaları teksir edilir. Demek, sinek cinsi de ehemmiyetli vazifesi ve büyük kıymeti var ki, Fâtır-ı Hakîm, o küçücük kaderî..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sinek ve sinek gibi küçük haşerelerin çoklukla yaratılmasında çok hikmet ve faydalar vardır, deniliyor. Biz bir kaçına maddeler halinde işaret edelim.

Birincisi, sinek yaratılış bakımından harika ve mucizevi bir varlıktır. Allah bu mucizelerini çoklukla göstermek için sinek ve türevlerini çokça yaratıp çoğaltıyor. Ta ki, insanlara hem tevhit noktasından hem de haşir noktasından tam bir örnek, tam bir sermeşk olsun.

Bir bahar mevsiminde trilyonlarca sineği yaratıp, kışın geri öldüren, sonra gelecek baharda yeniden aynı şekilde yaratan bir kudret, acaba insanları, öldükten sonra yeniden halkedebilir mi, demek mantıksızlıklık olur.

İkincisi, sineklerin maddi ve fenni çok hikmetleri vardır. Üstad Hazretlerinin ifadesi ile adeta bir temizlik ve istihale makinesi gibi yeryüzündeki bütün mikropları temizliyorlar. Çok hastalıkların önüne set oluyorlar. Daha buna benzer bilmediğimiz çok hikmet ve faydalarından dolayı Allah onları çoğaltıyor, denilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...